Nákaza koronavirem z balíčku z Číny podle ministerstva zdravotnictví nehrozí

Nákaza novým typem koronaviru z balíčku zboží objednaného z Číny podle ministerstva zdravotnictví nehrozí. Na Twitteru uvedlo, že dostává desítky takových dotazů. Nemoc, která se od prosince šíří z čínského města Wu-Chan, se přenáší při úzkém a dlouhodobém kontaktu mezi lidmi. Nejčastěji kapénkami, tedy vzduchem například při kašli nebo kýchání. 

Celosvětově se koronavirem nakazilo přes 14 tisíc lidí, zhruba 300 zemřelo. V Česku bylo na nemoc testováno 38 lidí, všichni mají negativní výsledek.

Nový koronavirus zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. „Inkubační doba je týden až 14 dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícími horečkami. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle,“ popisuje ministerstvo příznaky podobné chřipce na speciálním informačním webu.

Lidé, kteří se bojí, že se s nákazou mohou potkat, si mají častěji mýt ruce nebo je dezinfikovat antibakteriálními prostředky. Potenciální nakažení by si zase měli zakrývat nos a ústa kapesníkem nebo celou paží.

Stejná opatření zabrání i šíření chřipky, kterou už v Česku onemocnělo do pátku tolik lidí, že byla vyhlášena chřipková epidemie. Od začátku roku komplikacím chřipky podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové podlehlo 14 lidí.

Respirátory i roušky už Češi vykoupili 

Ve strachu z epidemie koronaviru Češi v lékárnách, ale i na e-shopech vykoupili textilní roušky a respirátory. Zatímco rouška chrání lidi v okolí nositele, který se cítí nemocen, aby se nenakazili, respirátor je ochranou před nakažením zvenčí. Jejich čeští výrobci navýšili výrobu a omezí dodávky do zahraničí, aby mohli více dodat na český trh.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sdělil, že chce v pondělí vládě navrhnout uvolnění až deseti milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně.

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom v sobotu řekl, že Česká republika nemá možnosti, jak vyhovět žádosti Číny o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe. Později dodal, že Česko poskytne finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.