Přechod na DVB-T2 pokračuje mohutným skokem. Dotkne se třetiny domácností

Zhruba třetině domácností vypnou minutu před půlnocí České radiokomunikace dosavadní vysílání ve standardu DVB-T, a to konkrétně multiplex 1, který obsahuje programy České televize a stanice Českého rozhlasu. Přechod na již běžící modernější vysílací standard DVB-T2 se bude týkat částí Kraje Vysočina, Pardubického kraje, Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje. 

Video Studio 6
video

Studio 6: Přechod na DVB-T2 od 27. 8. a co je s ním spojeno

Přechod v této vlně zahrnuje poměrně vysoký počet vysílačů, které signálem zásobují zhruba třetinu domácnosti, uvedl ve vysílání Studia 6 ředitel pro regulaci Českých radiokomunikací Marcel Procházka. 

Dodal, že znamením o chystaném vypnutí vysílání je varovný piktogram v pravém horním rohu obrazovky. 

Čtvrteční krok je předposledním v celorepublikové sérii vypínání starého standardu a přechodu na DVB-T2, které probíhá od listopadu minulého roku. Kvůli koronavirové krizi byl postup letos pozastaven a o čtyři měsíce prodloužen.

Posledním krokem pro Českou televizi a Český rozhlas bude 30. září, kdy dojde k vypnutí ve Zlínském kraji (vysílače Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny). 

„To, že přešli na nový standard, poznají diváci podle toho, že budou příjímat vysílání v HD kvalitě. V levém horním rohu televize pak spolu s názvem stanice uvidí označení HD,“ řekl Procházka. Vysoké rozlišení v DVB-T2 se týká všech stanic České televize. 

Komerční televize (zastoupené v multiplexu 2 a multiplexu 3) budou u zbývajících vysílačů ve starém formátu vypnuty do konce října.  

Celá akce umožní, aby dosavadní televizní pásmo 700 MHz bylo uvolněno pro sítě 5G. Informace o přechodu na DVB-T2 najdou diváci na digict.cztelevizezadarmo.cz, případně na dvbt2overeno.cz, kde jsou i informace o certifikovaných přístrojích pro příjem DVB-T2 vysílání.

K přechodu na nový vysílací standard dochází na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod. Nejen Česká televize, ale i všechny ostatní tuzemské televize proto musí postupně přeladit své stávající pozemní vysílání ve standardu DVB-T a dále vysílat jen v novém standardu DVB-T2.