Stávková pohotovost řidičů autobusů v Ústeckém kraji trvá. Kraj prověřuje změnu smluv

6 minut
Řidiči autobusů v Ústeckém kraji jsou dál ve stávkové pohotovosti
Zdroj: ČT24

Řidiči autobusů v Ústeckém kraji zůstávají ve stávkové pohotovosti. Podle kraje k tomu ale nemají důvod, protože mzdy se jim zvýší tak, jak schválila vláda. Dostat mají minimálně 98 korun za hodinu. Růst mezd zatím zaplatí dopravci, kraj pak s nimi chce uzavřít dodatek ke smlouvě. Stále však neví, jestli to bude možné. Ministerstvo pro místní rozvoj zdůrazňuje, že záleží vždy na konkrétním znění smlouvy mezi krajem a dopravcem.

„Chceme od vlády jasnou deklaraci, že lze, na základě jejich příslibu, změnit stávající smlouvu dodatkem,“ říká krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM).

Kraj vypracoval návrh úpravy současných smluv s dopravci a poslal žádost pro prověření těchto úprav na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kraj vyzval dopravce, aby doplnili podklady, na základě kterých bude vypočítáno zvýšení mezd šoférů.

V kraji převáží 55 tisíc cestujících denně autobusy čtyř dopravců, tři z nich se shodují na tom, že růst mezd nejsou schopni hradit. Ústecký kraj odhadl, že zvýšení platů 2000 řidičů na linkových spojích by přišlo zhruba na 75 milionů korun ročně. 

Dopravci zatím nárůst mezd nařízený vládou zaplatí ze svého, dopravu bez pomoci udrží asi tři měsíce. „Pakliže dopravci nebudou moci tyto náklady pokrýt, tak Ústecký kraj je připraven zálohově jim s tímto pomoci,“ slibuje krajský radní pro dopravu. Peníze v rozpočtu kraj podle něj má a nyní našel způsob, jak je předat dopravcům. Zákonnost postupu si chce nechat potvrdit antimonopolním úřadem.

Desítky výpovědí čekají, tvrdí odbory

Dopravci chtějí mít jistotu, že peníze na nárůst platů pro řidiče dostanou. „Pro nás bude samozřejmě důležitý návrh znění těch dodatků,“ říká dopravní ředitel firmy Arriva Teplice Petr Havlík.

„Kdyby tomu tak nebylo, tak samozřejmě ví, že hrozí to, že bude stávka a nevyjedeme,“ upozorňuje předseda odborů Dopravního podniku Teplice Josef Linhart. 

„V podstatě leží na firmách desítky výpovědí, které čekají jenom na to, jak dopadne první výplata po nařízení vlády,“ dodává šéf odborů v BusLine Jablonec nad Nisou Jiří Kuchynka.

Šlechtová: Garance nebudou

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) stát žádné garance dát nemůže a za smlouvy mají odpovědnost kraje. „Kraje požadují právní garanci o tom, jestli oni jako zadavatelé mohou změnit své vlastní smlouvy s přepravci, to znamená svými dodavateli. Ale to je samozřejmě věc zadavatelů, to znamená krajů,“ upozorňuje.

Ministerstvo podle ní už přes rok žádá kraje, aby si udělaly vlastní analýzu všech smluv, které mají uzavřeny. „A samy vyhodnotily, zda v té smlouvě je možnost uzavřít nějaké dodatky,“ říká Šlechtová. Zákon o veřejných zakázkách to podle ní v určitých případech umožňuje. „Nebude to ale možné tam, kde je smlouva napsaná tak nešťastně, nebo účelově tak špatně, že se vůbec smlouva nedá otevřít.“

Pokud by stávající smlouvy nebylo možné změnit, kraj je zřejmě vypoví a vyhlásí nové výběrové řízení. Rozhodnutí by mohlo padnout tento týden. Stávková pohotovost ale neskončí dřív, než řidiči dostanou první výplatu za letošní rok.

Kvůli platům řidičů autobusů se v úterý s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) setká ústecký hejtman Oldřich Bubeníček a další hejtmani. Podobný problém totiž řeší i jiné kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Soud uznal vinu dvou obžalovaných za podvody s řidičáky ve Varnsdorfu

V případu rozsáhlých podvodů při vydávání řidičských průkazů ve Varnsdorfu uznal okresní soud v Děčíně vinu dvou obžalovaných, konkrétně zkušebního komisaře a tlumočníka. Výši trestů zatím soudkyně Pavlína Müllerová nesdělila. Čtení rozsudku bude trvat několik hodin. Další obžalované již soud potrestal dříve.
před 39 mminutami

Oprava železničního mostu stála skoro čtvrt miliardy, vlaky po něm ale téměř nejezdí

Vlaky po unikátním zvedacím mostě do Lužce nad Vltavou na Mělnicku jezdí jen výjimečně, jeho oprava přitom stála téměř čtvrt miliardy korun. Středočeský kraj nechce platit za železniční dopravu do obce kvůli malému zájmu cestujících. I proto je úsek na novém seznamu jedenácti tratí, které by se mohly zrušit.
před 13 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
15. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají dnes již bývalého radního města Štětí za SPD Lukáše Fridrycha, kterému hrozí až deset let vězení. Fridrych rezignoval k 30. červnu na své funkce, řekl starosta Miroslav Andrt (nez.).
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025
Načítání...