Nymburská radnice čelí stížnostem občanů na zápach. Jeho původcem má být údajně místní zinkovna

Nymburk si chce pořídit nový systém na kontrolu znečištění ovzduší. Zařízení hodlá instalovat kvůli dlouhodobým stížnostem občanů na zápach. Ten podle místních obyvatel vychází z provozu zinkovny a lakovny, které však tuto kritiku odmítají.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Boj se zinkovnou pokračuje, Nymburk pořídí systém na určení zdroje zápachu

„Začnou vás pálit oči, sliznice, párkrát se nadechnete a máte na jazyku takový pocit – jako byste lízala kov, když to tak řeknu,“ tvrdí Jaroslav Štencl, mluvčí spolku Pemanent.

Poslední nepravomocný verdikt soudu zní: zinkovna neobtěžuje okolí víc než ostatní podniky v průmyslové zóně. S tím se ale někteří obyvatelé smířit nechtějí. Dál vylepují plakáty, demonstrují a zápach ohlašují policii. Ta měsíčně přijme až šedesát takových stížností.

„Zatím se jedná pouze o vjemy lidí, který nejsou nějak prokazatelně konfrontovány třeba se směrem větru,“ konstatuje místostarosta Nymburka Jan Ritter (bez stranické příslušnosti).

Systém by měl přinést potřebné důkazy a ukončit vleklý spor se zinkovnou

Radnice chce proto dokázat, že jsou stížnosti oprávněné. Plánuje koupit systém, který na základě hlášení, mapy a povětrnostních podmínek určí zdroj zápachu.

Tuto metodu už používá teplárna v Českém Krumlově – ta chtěla naopak dokázat, že zápach v okolí nevydává sama. Od dubna, kdy tady systém nainstalovali, zatím zjistili, že z celkového počtu stížností bylo oprávněných jen dvacet procent.

Podle nymburské radnice by mohl systém přinést potřebné důkazy a ukončit tak vleklý spor se zinkovnou. Pořizovací cena je téměř půl milionu korun. Nymburk požádá o dotaci z Operačního programu Životní prostředí.