Golfové hřiště v Klánovicích lidé nechtějí

Praha - Jak rozhodne ministerstvo životního prostředí o výstavbě golfového hřiště v Klánovicích? Tak na to teď čekají nejen obyvatelé této městské části, ale i investor a odpovědné úřady. Verdikt by měl být vynesen do týdne. Ministerstvo na základě připomínek obyvatel i úřadů rozhodne, jestli je nutná studie o dopadech na ekologii. Investor devítijamkového hřiště se obává podjatosti ministerstva. Proti některým vysoce postaveným státním úředníkům už podal trestní oznámení.

Golfové hřiště v pražských Klánovicích téměř dva roky nedává spát radním, obyvatelům, i investorovi firmě Forest Golf Resort. Devítijamkové hřiště, jemuž má ustoupit devět hektarů lesa, nemůže začít stavět. Kzahájení územního řízení potřebuje posudek o vlivu na životní prostředí. „Zjišťovací řízení, které se nyní uzavírá, ukáže, jestli je potřeba celý proces veřejného projednávání vlivu na životní prostředí,“ říká mluvčí ministerstva pro životní prostředí Jakub Kašpar. „Považujeme za naprosto nepřijatelné, že členové Strany zelených, například ing. Tylová, je zároveň na postu vysokého státního úředníka a zasahuje do procesu odborného posuzování,“ podivuje se mluvčí Forest Golf Resort Praha Monika Bažantová.     

Společnost podala už několik trestních oznámení. „Já jako státní úředník se v současnosti k této kauze nevyjadřuji,“ zdůrazňuje Eva Tylová, ředitelka České inspekce životního prostředí.

Investor si realizační záměr pojistil s vlastníkem Klánovického lesa alespoň smlouvou o budoucí smlouvě na pronájem 100 hektarů, na kterých by měl hospodařit. Zástupci společnosti říkají, že pronajaté území chtějí chránit před kácením, které tady jinak kvůli stáří porostu ze strany Lesů České republiky hrozí. „Nebylo provedeno výběrové řízení, protože se jedná o velkou hodnotu,“ tvrdí starosta Klánovic Ladislav Hrabal. „Jelikož se jedná o příjem státního podniku a nikoliv o náš výdaj, tak nemáme povinnost řídit se zákonem o veřejných zakázkách,“ argumentuje tiskový mluvčí státního podniku Lesy ČR Radek Drahný.  

Klánovická radnice smlouvu považuje za nekorektní jednání, ještě na začátku roku ředitel Lesů jasně podporoval veřejný zájem - ne golfovému hřišti. „Vyjádření veřejného zájmu není zájmem několika jednotlivců nebo skupin,“ vsvětluje Monika Bažantová.

Klánovičtí obyvatelé ale názor na golfové hřiště zatím nezměnili. Stále pořádají protiakce, nejbližší se uskuteční tento pátek.