Jeden ze dvou chlapců, které někdo vložil do babyboxu, je v kritickém stavu

Do babyboxu plzeňské polikliniky v centru města v neděli někdo během tří hodin vložil dva chlapce. Prvního ráno v šest, druhého v devět hodin. Jeden z chlapců je v kritickém stavu, druhý novorozenec je stabilizovaný.

Podle ošetřujících lékařů nejsou příbuzní – původně si hlavní sestra myslela, že jde o dvojčata. První byl zabalený jen v županu, druhý do zbytků šedého svetru, jinak nahý.

„Prvního chlapečka jsem pojmenoval Pavel podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavla Hrdličky,“ uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Tomu ředitel údajně slíbil zřízení babyboxu na stanovišti záchranky v Tachově, v jednom z posledních okresních měst bez babyboxu.

Druhého pojmenovala hlavní sestra Luděk po manažerovi polikliniky Luďkovi Reiserovi. Luděk je pátým dítětem z plzeňského babyboxu, letos desátým v zemi. Jde o 156. miminko vložené v Česku do babyboxu. 

O případ se zajímá policie

Podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové jsou kriminalisté ve spojení s fakultní nemocnicí. „Čekáme na výsledky lékařské zprávy. Kolegové nyní prověřují všechny okolnosti případu a zahájili úkony trestního řízení,“ uvedla.

Babybox byl v Plzni zprovozněn v březnu 2011. Jediné zdravotnické zařízení ve městě, které ho bylo ochotné instalovat, byla poliklinika na Denisově nábřeží. Nemá lůžkovou část, ale díky pohotovostem je v budově nepřetržitý provoz. Pro odložené dítě přijede záchranná služba.

Mezi nejhlasitější odpůrce babyboxů v Plzni patří primář neonatologického oddělní fakultní nemocnice Jiří Dort. 

Podle administrátora fakultní nemocnice Miloše Nováka je jeden z chlapců ve stabilizovaném a druhý v kritickém stavu. „Pečují o něj lékaři z neonatologického oddělení,“ sdělil. 

Již sedmdesát schránek

V Česku byl prvně instalován babybox v pražském Hloubětíně v červnu 2005. Je to v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Po celém Česku už je jich 70. Mají ale i své kritiky. Tvrdí, že babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.