Liberecký kraj povede koalice SLK, ANO, ČSSD a ODS. Hejtmanem bude znovu Půta

Libereckému kraji bude příští čtyři roky vládnout koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ČSSD a ODS. Zástupci stran a hnutí v pondělí podepsali koaliční dohodu. V zastupitelstvu budou mít celkem 35 mandátů ze 45. Hejtmanem zůstane lídr Starostů Martin Půta, který získal v krajských volbách více než 8000 preferenčních hlasů.

Starostové budou mít v devítičlenné krajské radě většinu. Mimo hejtmana obsadí další čtyři místa. ANO získalo dvě místa včetně postu statutární náměstkyně pro Jitku Volfovou, která byla lídrem kandidátky. Po jednom zástupci v radě budou mít ČSSD a ODS. Společné programové prohlášení by mělo být hotovo do ustavujícího zastupitelstva.

Letos se do zastupitelstva dostalo sedm stran, což je nejvíc v historii kraje. Starostové pro Liberecký kraj vyhráli a získali 18 mandátů, hlas jim dalo 32,4 procenta voličů. Druhé ANO má devět zastupitelů. Třetí komunisté získali čtyři mandáty, stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj, jež skončily za nimi. V zastupitelstvu budou také dva zástupci Koalice SPD-SPO.

Video Události
video

Události: Povolební rozložení sil v Česku

Události: Povolební rozložení sil v Česku

Politolog Michal Klíma o povolebním vyjednávání v krajích

 

Starostové vyhráli volby v Libereckém kraji už před čtyřmi lety. Spojili se se Změnou pro Liberecký kraj, dohromady měla koalice těsnou většinu 23 mandátů. Nevydržela ale celé volební období. Zhruba po dvou letech se rozpadla. Se Starosty dál spolupracovala jen polovina z deseti zastupitelů zvolených za Změnu, koalici doplnila na zbytek volebního období ČSSD.