Slepice vedle chovu s ptačí chřipkou ve Štěpánově nakažené nebyly. Mimořádná opatření trvají

Dvanáct slepic ve dvou chovech ve Štěpánově nad Svratkou, které v sobotu utratili veterináři, nebylo nakaženo ptačí chřipkou. Chovy sousedily s místem výskytu nemoci. Mimořádná opatření ale stále trvají, starostové obcí v ochranném pásmu a pásmu dozoru musí sepsat seznam veškerého ptactva. Veterináři se zatím ale rozhodli drůbež v těchto zónách nevybíjet.

Video Drůbež ze sousedních chovů nebyla nakažená ptačí chřipkou
video

V Česku se opět objevila ptačí chřipka, nákaza se ale nešíří

Žádné další ohnisko viru H5N8 veterináři v Česku neobjevili. Nakažené nebyly slepice ze dvou sousedních chovů, které utratili v sobotu. „Pokud nedojde k žádnému výskytu, tak nás čeká 30denní lhůta, kdy budeme sledovaní,“ řekla starostka městyse Štěpánov nad Svratkou Šárka Kunčíková (ODS).

Už během neděle ve Štěpánově sepsali seznam veškerého ptactva. Celkem jsou v obci asi tři stovky domácností a nějaký chov má každá třetí. Soupis nakonec ukázal na 1111 kusů drůbeže, 196 holubů, 45 okrasných ptáků a 18 kusů koroptví, bažantů a podobných ptáků. V součtu jde o 1370 kusů.

Podobně postupovali i v nedalekém Ujčově. Podle starostů by se sčítání drůbeže a dalších chovaných ptáků mělo týkat vesnic až do deseti kilometrů od Štěpánova, kde veterináři vyměřili ochranné pásmo a pásmo dozoru. Sčítat se tak budou ptáci třeba i v části Kozlov Bystřice nad Pernštejnem. Seznam ptactva, který starostové musí doručit nejpozději do středy, je ale jen informační, veterináři se totiž rozhodli zatím drůbež v ochranném pásmu neutrácet. 

O potvrzení nákazy vysoce nakažlivého viru H5N8, který je pro ptáky smrtelný, informovala Státní veterinární správa (SVS) v sobotu. V postiženém malém chovu bylo 12 slepic a tři kachny. Šest slepic uhynulo a zbylá zvířata utratili veterináři na místě v sobotu dopoledne.

Ptačí chřipka se objevila po třech letech

Chovatelé s nákazou bojovali naposledy v lednu 2017. Ohniska vysoce patogenní choroby tehdy veterináři objevili v Ivančicích, Moravském Krumlově a v Brodě nad Dyjí. Chovatelé museli drůbež utratit do tří kilometrů od těchto ohnisek.

Epidemie zasáhla i velkochov kachen Sebol u Moravského Krumlova, firma musela vybít téměř dva tisíce kachen. Za utracená zvířata mohli chovatelé od státu požadovat náhradu. Žádostí se sešlo skoro devět set.

„Výskyt ptačí chřipky je výjimečný a obrovským způsobem způsoboval nápor na naše administrativní kapacity. V běžných letech za to čtvrtletí dostaneme třeba stovku, dvě stě žádostí,“ řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír. Celkem veterináři na jižní Moravě během několika měsíců utratili přes 10 tisíc zvířat.