Slepice vedle chovu s ptačí chřipkou ve Štěpánově nakažené nebyly. Mimořádná opatření trvají

7 minut
V Česku se opět objevila ptačí chřipka, nákaza se ale nešíří
Zdroj: ČT24

Dvanáct slepic ve dvou chovech ve Štěpánově nad Svratkou, které v sobotu utratili veterináři, nebylo nakaženo ptačí chřipkou. Chovy sousedily s místem výskytu nemoci. Mimořádná opatření ale stále trvají, starostové obcí v ochranném pásmu a pásmu dozoru musí sepsat seznam veškerého ptactva. Veterináři se zatím ale rozhodli drůbež v těchto zónách nevybíjet.

Žádné další ohnisko viru H5N8 veterináři v Česku neobjevili. Nakažené nebyly slepice ze dvou sousedních chovů, které utratili v sobotu. „Pokud nedojde k žádnému výskytu, tak nás čeká 30denní lhůta, kdy budeme sledovaní,“ řekla starostka městyse Štěpánov nad Svratkou Šárka Kunčíková (ODS).

Už během neděle ve Štěpánově sepsali seznam veškerého ptactva. Celkem jsou v obci asi tři stovky domácností a nějaký chov má každá třetí. Soupis nakonec ukázal na 1111 kusů drůbeže, 196 holubů, 45 okrasných ptáků a 18 kusů koroptví, bažantů a podobných ptáků. V součtu jde o 1370 kusů.

Podobně postupovali i v nedalekém Ujčově. Podle starostů by se sčítání drůbeže a dalších chovaných ptáků mělo týkat vesnic až do deseti kilometrů od Štěpánova, kde veterináři vyměřili ochranné pásmo a pásmo dozoru. Sčítat se tak budou ptáci třeba i v části Kozlov Bystřice nad Pernštejnem. Seznam ptactva, který starostové musí doručit nejpozději do středy, je ale jen informační, veterináři se totiž rozhodli zatím drůbež v ochranném pásmu neutrácet. 

O potvrzení nákazy vysoce nakažlivého viru H5N8, který je pro ptáky smrtelný, informovala Státní veterinární správa (SVS) v sobotu. V postiženém malém chovu bylo 12 slepic a tři kachny. Šest slepic uhynulo a zbylá zvířata utratili veterináři na místě v sobotu dopoledne.

Ptačí chřipka se objevila po třech letech

Chovatelé s nákazou bojovali naposledy v lednu 2017. Ohniska vysoce patogenní choroby tehdy veterináři objevili v Ivančicích, Moravském Krumlově a v Brodě nad Dyjí. Chovatelé museli drůbež utratit do tří kilometrů od těchto ohnisek.

Epidemie zasáhla i velkochov kachen Sebol u Moravského Krumlova, firma musela vybít téměř dva tisíce kachen. Za utracená zvířata mohli chovatelé od státu požadovat náhradu. Žádostí se sešlo skoro devět set.

„Výskyt ptačí chřipky je výjimečný a obrovským způsobem způsoboval nápor na naše administrativní kapacity. V běžných letech za to čtvrtletí dostaneme třeba stovku, dvě stě žádostí,“ řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír. Celkem veterináři na jižní Moravě během několika měsíců utratili přes 10 tisíc zvířat.

  • Podtyp ptačí chřipky H5N8 se poprvé objevil v roce 1983 v Irsku, v současné podobě pak u drůbeže v Číně v roce 2009.
  • V lednu 2014 byl diagnostikován v Jižní Koreji na kachních farmách a u divokých ptáků, následně se objevil i v Japonsku a Číně. V listopadu téhož roku ho zjistili i v Evropě – v Německu, Nizozemsku, Británii a Bulharsku.
  • Typ H5N8 se velmi snadno šíří mezi ptáky, ale zatím nebyl zaznamenán přenos mezi lidmi. Známé jsou tři varianty viru H5N8 – liší se například tím, po jak dlouhé době se nemoc u zvířat projeví a kdy uhynou.
  • Ptačí chřipka se v roce 2016 objevila v Německu, Rakousku, Francii, Švédsku, Dánsku, Nizozemsku, Polsku, Maďarsku či Chorvatsku. Některé země včetně Kanady, Izraele a Srbska už zakázaly dovoz drůbeže z Maďarska, kde se nemoc rozšířila na jihu země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
9. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

V Jihlavě se pořádala akce na pomoc Madlen a dalším nemocným

Seznamy dárců kostní dřeně se dál rychle rozrůstají. Zájem vyvolal příběh dvouleté vážně nemocné Madlen. V úterý se registrace konala například v Jihlavě. Impuls pro to, aby pořádali takovou akci, zde měli už v roce 2008, kdy žák průmyslové školy Jihlava onemocněl leukémií. Třídní učitel a žáci se rozhodli, že vstoupí do registru dárců kostní dřeně. I kvůli zájmu, který spustil případ malé Madlen, letos pozvali veřejnost. Ve frontě pro dobrou věc lidé čekali i hodinu a půl.
25. 3. 2025

Za neuklízení psích výkalů mohou jejich majitelé dostat až stotisícovou pokutu

V Ledči nad Sázovou zatím varují, v Jihlavě už majitelům psů, kteří po nich neuklízejí výkaly a nechávají je ležet v ulicích nebo parcích, pokuty dávají. Za poslední půlrok udělili přes padesát pokut za 17 tisíc korun. Pokuta může být za určitých okolností až stotisícová.
10. 3. 2025

Farmáři mění trhy za krámky

Některým pěstitelům a výrobcům už se nevyplatí za zákazníky dojíždět na trhy, a tak raději své produkty prodávají sami ve farmářských krámcích. Jen na jihu Čech, v Plzeňském kraji a na Vysočině takových obchodů v posledních dvou letech vzniklo bezmála dvacet. „Potřeba prodávat na farmářských trzích zmizela s tím, jak se lidé naučili k nám jezdit. A bez problémů to funguje,“ pochvaluje si pěstitel brambor Miroslav Baxa z Oseku u Rokycan, který produkty prodává buď ze dvora nebo farmářským obchodům v Plzni.
8. 3. 2025

Policie obvinila devět lidí kvůli nelegálním agenturám práce

Policie na Vysočině obvinila devět lidí, kteří se podíleli na chodu několika nelegálních pracovních agentur zaměstnávajících cizince. Škodu vzniklou krácením daně a neplacením pojištění a poplatků vyčíslili vyšetřovatelé na padesát milionů korun. V případě odsouzení hrozí obžalovaným až dvanáct let vězení.
6. 3. 2025Aktualizováno6. 3. 2025

Zdravotní sestru operace připoutala na vozík, k profesi se ale vrátila

Nádor na míše v oblasti krku a následná operace, která nedopadla úplně dobře. Zdravotní sestra Soňa Mikešová se už jinak než na vozíku pohybovat nebude. Místo chmurných myšlenek se ale rozhodla znovu pracovat, a dokonce se vrátila ke své původní profesi.
3. 3. 2025
Načítání...