Farma musela zlikvidovat drůbež za miliony. Od státu dostala o půl milionu méně

Stát nepokryl drůbeží farmě Zephyr u Františkových Lázní celou škodu, kterou jí způsobila ptačí chřipka. Farma je největší v Česku, kterou nemoc zasáhla, po vyplacení státní pomoci zjistili její ekonomové, že na škodách ztrácí přes půl milionu korun.

Video Události v regionech (Praha)
video

Stát vyplatil farmě po ptačí chřipce o půl milionu méně

Kvůli ptačí chřipce musela firma utratit tisíce kusů drůbeže. Na likvidaci nákazy, dezinfekci hal a pokrytí dalších ztrát padla částka okolo 5 milionů korun. Produkci františkolázeňská firma obnovila až po třech měsících.

Za státem nařízenou likvidaci drůbeže farmě ale úřady neuhradily celou částku, o kterou žádala. Z ministerstva přišlo o statisíce korun méně. I když stát farmářům výrazně pomohl, chybějící peníze kvůli malým ziskům představují pro chovatele problém.

Ministerstvo: Musíme se řídit zákonem

„I k naší lítosti se musíme řídit veterinárním zákonem a jeho ustanoveními. Ty řeší výplatu náhrady za cenu v čase a místě obvyklou,“ konstatuje ředitel odboru živočišných komodit ministerstva zemědělství Jiří Hojer.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Podle jeho vysvětlení si v případech, kdy chovatelé nedostali požadované peníze, představovali cenu za nový mladý kus zvířete jinak. Speciálně u nosnic jsme museli snižovat cenu podle věku zvířete, podotkl ředitel odboru s tím, že postup určuje směrnice Evropské unie.

Z 830 žádostí se 34 žadatelů odvolalo proti výsledku

Drobnochovatelé z Karlovarského kraje dostali náhradu v plné výši, jenže ti požadovali nízké částky. „V jednom případě šlo o 12 tisíc a v druhém o 37 tisíc korun,“ upřesnila ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková. Takový nárok se nedá s farmou Zephyr porovnávat.

Celkem stát do poloviny července vyřídil žádosti 830 chovatelů, dohromady vyplatil zhruba 22 milionů korun. Čtyřiatřicet farmářů se pak proti uznané výši náhrady odvolalo. Jejich požadavky putují k rozkladové komisi ministra zemědělství, která se jimi zabývá.