Muzeum nové generace: Více audiovizuální než hmatatelné

Muzeum nové generace se o víkendu otevřelo veřejnosti v zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou. Expozice přináší průřez historií zámku, který založil řád Cisterciáků. Na české poměry ojedinělý koncept přitom sází především na multimediální prezentaci.

Videoprojekcí a audiovizuálních prvků je v muzeu více, než klasických muzejních exponátů
Zdroj: ČT24

„Takové muzeum neexistuje nikde jinde, protože nikdo nemá stejný cíl,“ uvedla už dříve za Muzeum nové generace Marie Kinská, která je spolumajitelkou zámku. Ta přišla s konceptem audiovizuálního muzea zhruba před rokem a celou přestavbu bývalého zchátralého zámeckého pivovaru na moderní muzeum financovala. 

Videoprojekcí a audiovizuálních prvků je dokonce v muzeu více než klasických muzejních exponátů. Například v zrcadlové síni je na stropě umístěný dataprojektor, který promítá celou projekci nebe a dalších vizuálů přímo na podlahu. „Vtahujeme návštěvníka do děje právě působením vnímání nejenom samotných exponátů, ale i zapojením smyslů sluchových, sledováním výtvarných animací,“ vysvětlil architekt a zároveň spoluautor expozice Bronislav Stratil.

Celá expozice je cílená na historii žďárského zámku. Jejím účelem je ukázat, jak se v něm žilo v průběhu staletí, a pro větší názornost je tam třeba i komiksově pojatá časová osa s největšími milníky jeho dějin.

Stavební práce v dosud nevyužívané části žďárského zámku začaly loni v srpnu po třech letech příprav týmu architektů z Česka a Francie. Expozice ve dvou křídlech bývalého pivovaru na ploše kolem 2000 čtverečních metrů vznikla v partnerství s Národním muzeem a Národní galerií a náklady na projekt dosáhly přibližně 150 milionů korun. Zhruba polovinu by měla uhradit evropská dotace.