Od prvního razítka po kolaudaci. Web ombudsmanky poradí, co nepodcenit při stavbě

2 minuty
Web ombudsmanky radí, co zařídit při stavbě
Zdroj: ČT24

Stavbou rodinného domu provede nový web „Domek polopatě“ veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Lidem pomůže vyznat se v tom, co a v jakých lhůtách je třeba vyřídit a s jakými úřady přitom komunikovat. Podněty a otázky týkající se stavebnictví jsou druhou nejčastější oblastí, kterou se kancelář ombudsmanky zabývá.

Návštěvníci na webu najdou jednotlivá témata rozdělená chronologicky podle toho, kdy je v průběhu stavby domu budou řešit. U každého jsou zdůrazněné body a rady, které je potřeba mít na paměti nebo které mohou celý proces ulehčit. „Provedeme člověka, občana, od prvních okamžiků, kdy se rozhodne stavět, až do posledních, kdy si žádá o popisné číslo,“ přiblížila Anna Šabatová.

Zvýrazněné je to, se kterým úřadem je nutné danou věc řešit, jaké má úřad lhůty, do kdy má věc vyřídit. Na jednom místě nabízí také potřebné dokumenty a formuláře. „Všechno se snažíme podat jednoduchou, názornou, lidskou formou. Web je určen nejširší veřejnosti,“ popsala vedoucí odboru stavebního řádu kanceláře ombudsmanky Jana Gregorová.

Co dělat, když na žádost nepřiletí razítko

Stránka poradí i se situacemi, kdy jednání s úřadem nejde podle plánů. „Na základě několika set podání ročně můžeme říci, že ne všechny problémy, které lidé v oblasti stavebního práva řeší, mají svou příčinu v nesprávných postupech stavebních úřadů. Problémem je často složitá a nejasná právní úprava,“ řekla Gregorová.

Zároveň web popisuje případy, v nichž se lidé mohou obrátit přímo na ombudsmana. Přitom ukazuje konkrétní řešení, k nimž kancelář ombudsmana v těchto případech v minulosti dospěla. „Pokud by lidé usoudili, že se nachází v podobné situaci, mohou jedním kliknutím ihned vyplnit formulář a poslat právníkům a právničkám ombudsmana podnět,“ uvedla koordinátorka webu Anna Bromová.

Oblast stavebnictví je po sociální oblasti druhou nejčastější, které ombudsmanku zaměstnávají. Lidé v nich často poukazují například na průtahy na úřadech a s tím spojené neúměrné prodlužování řízení. Další častou oblastí jsou i nepovolené stavby, například oplocení, altány, parkovací plochy, kdy lidé kvůli složitosti právní úpravy často nevědí, že jejich projekt vyžaduje povolení stavebního úřadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 13 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
26. 4. 2025

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Česko nebude mít zástupce při volbě papeže. Tuzemské kořeny má ale kardinál Czerny

Konkláve kardinálů zvolí po úmrtí papeže Františka novou hlavu katolické církve. Nebude mezi nimi ale žádný zástupce Česka. Možnost volit i být zvolen bude mít však Michael Czerny, kanadský kardinál narozený v Brně. V církvi se věnuje péči o uprchlíky, charitativním projektům nebo třeba životnímu prostředí. Česká televize o jeho působení připravuje dokument.
22. 4. 2025

Další dva lidé v brněnské bytové kauze odešli od soudu s podmínkou

S podmínkou a peněžitým trestem odešli od soudu dva lidé obvinění z podplácení ve vedlejší větvi brněnské bytové kauzy. Na trestech se dohodli se státní zástupkyní. Městský soud v Brně ve čtvrtek dohodu schválil, sdělila ČT mluvčí soudu Petra Láníčková. Čtyři lidé vinění z podplácení s cílem získat byt si pravomocný trest vyslechli už dříve. Případy souvisí s kauzou kolem bývalého předsedy bytové komise části Brno-střed a politika ODS Otakara Bradáče, ve které policie stíhá několik lidí.
22. 4. 2025

Tisíce českých mostů jsou ve špatném až havarijním stavu

Kraje vypisují výběrová řízení na letošní opravy mostů. V posledních osmi letech se jich podařilo opravit desítky, přesto ve špatném až havarijním stavu jich zůstává přes tři tisíce. V havarijním, tedy v tom nejhorším stavu jich je zhruba padesát. Provozovatelé mostních konstrukcí mají povinnost provádět pravidelné kontroly.
22. 4. 2025
Načítání...