Škoda za 150 milionů. Za šíření tisíců filmů obvinila policie dva muže

Dva muže obvinila policie na Znojemsku z porušení autorských práv. Na internetu podle kriminalistů nelegálně šířili filmy a další soubory. Škoda je vyčíslena na 150 milionů Kč. Hrozí jim až osm let vězení. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: Jan Langer

Osmadvacetiletý a čtyřiatřicetiletý muž ze Znojemska podle mluvčí policie Lenky Drahokoupilové neoprávněně nahrávali a na internetu šířili desetitisíce audiovizuálních souborů. Z toho každý téměř tisíc filmových titulů v jedné či více kopiích.

„Jednalo se o filmy, ke kterým mají autorská práva různé společnosti, a tím jim dohromady způsobili škodu zhruba 150 milionů korun,“ řekla mluvčí. Starší muž se podle policie této protiprávní činnosti věnoval pět a půl roku a ve svůj prospěch získal asi 1,6 milionu korun. Mladší muž pak za tři a půl roku takto získal přes 600 tisíc korun. Policisté na jejich účtech podle mluvčí zajistili téměř 400 tisíc korun.

„Nyní oba čelí trestnímu stíhání. Důvodem je porušení autorského práva ve velkém rozsahu, za což jim podle trestního zákoníku hrozí odnětí svobody na tři léta až osm let,“ uvedla Drahokoupilová.