Šlapanice se zbaví zdroje škodlivin. Začaly práce na demolici průmyslového areálu

V areálu bývalého šlapanického cukrovaru začaly přípravné práce na jeho demolici a sanaci. Po více než padesáti letech se tak město zbaví zdroje znečištění, dehtu, fenolu a dalších rakovinotvorných látek, které jsou pod původními budovami a stále mohou pronikat do okolí.

Historie průmyslového srdce Šlapanic, bývalého cukrovaru, se píše už 150 let. Vchodovou bránou do něj kdysi přicházeli i bratři pradědečka místního kronikáře. „Jeden bratr byl strojním zámečníkem, měl na starosti hodiny, které byly na jedné budově. V roce 1935 je koupila obec Bedřichovice a dodneška tam zdobí kapličku,“ přiblížil kronikář Josef Kopecký.

Sám si z mládí pamatuje až další firmy, které v areálu přibývaly, třeba papírny nebo společnost ICEC. Podobné vzpomínky pamětníků se před nedávnem rozhodl zvěčnit v knize. „Není tam zpracovaná historie jenom cukrovaru, ale i jeho nástupců, jako byla firma Schottola a Dehtochema,“ dodal.

Právě ty se na osudu areálu podepsaly nejvíc. V továrnách se od 30. let minulého století vyráběly dehtové lepenky. Kvůli nim zůstanou některé budovy už jen na fotkách. „Během demolice půjde dolů střední část areálu. Pod těmito budovami je největší zdroj znečištění, který se bude odtěžovat,“ vysvětlila starostka Michaela Trněná (Čisté Šlapanice).

Nebezpečné látky prosákly do podzemí

Laguna jedovatého dehtu a fenolu se utvořila v původních jímkách na praní řepy. Černá mazlavá tekutina pak pronikala do říčky i podzemních vod u domů v okolí. Na povrchu ji teď připomínají jen kontrolní vrty, v následujících měsících ale naplní připravené barely. Demolice a sanace začnou během listopadu.

V současné době sídlí v areálu zhruba čtyřicítka firem, s některými z nich město ukončilo nájemní smlouvu, většina z nich ale zůstane aktivní i při sanačních pracích.

Práce mají stát 160 milionů korun, 26 milionů půjde z rozpočtu Šlapanic. O tom, co najdou pod proslulým komínem lidé v budoucnu, rozhodne příští rok architektonická soutěž.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 2 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 15 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
včera v 21:08

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
8. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
8. 4. 2025Aktualizováno8. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
5. 4. 2025

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...