Ekologové nemohou ovlivňovat výši trestu za porušení ochrany přírody, rozhodl Ústavní soud

Ekologické spolky nemohou ovlivňovat rozhodnutí správního řízení o vině nebo výši trestu v případě porušení ochrany přírody. Podle Ústavního soudu mohou aktivisté pouze předkládat odborná stanoviska. Rozhodl o tom na základě případu z roku 2011, kdy Správa Národního parku Šumava řešila problém s kůrovcem pokácením napadených stromů. Hnutí Duha chtělo mít vliv i na výši udělené pokuty.

Podle Ústavního soudu se mohou ekologická hnutí účastnit správních řízení jen v odborné rovině, nemohou ale rozhodovat o vině či výši trestu. Účastníci řízení mají třeba právo nahlížet do spisů, vznášet námitky a argumenty a hlavně se proti případnému rozhodnutí odvolat.

Právě kvůli možnosti odvolání ve věci výše trestu se rozhořel spor mezi Hnutím Duha a Správou Národního parku Šumava. Správci v roce 2011 rozhodli o těžbě stromů napadených kůrovcem v oblasti Ptačího potoka, čímž porušili ochranu přírody. Aktivisté se obávali, že za překročení ochrany nevystaví Česká inspekci životního prostředí správě parku dostatečnou pokutu. Proto se chtěli správního řízení účastnit a proti případnému nedostatečnému trestu se odvolat. Správa Národního parku Šumava nakonec dostala pokutu ve výši 450 tisíc korun.

O vině rozhodují soudci, ne aktivisté

Ve čtvrtek Ústavní soud rozhodl, že i když se ekologické spolky mohou za určitých okolností účastnit správního řízení, mohou nejvýše předkládat svůj odborný názor a stanoviska. Usnesení Ústavního soudu připomíná, že o vině a trestu mohou rozhodovat pouze soudy a orgány, které se správního řízení účastní, nikoliv ekologické organizace.

Aktivisté tak mohou zasahovat do správních řízení jen v případě, kdy se jedná vyloženě o ochranu přírody. Čtvrteční rozhodnutí Ústavního soudu se netýká pouze případu Hnutí Duha, Správy Národního parku a České inspekce životního prostředí, ale i všech podobných případů do budoucna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
včera v 21:08

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
8. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
8. 4. 2025Aktualizováno8. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
5. 4. 2025

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...