Zarostlé a poničené. Stát prodává pohraniční opevnění z první republiky, zájemců je dost

Lehké pohraniční opevnění z první republiky je na prodej. O takzvané řopíky z třicátých let minulého století nemá ministerstvo obrany zájem, většina z nich je ve velmi špatném stavu. Ze tří tisíc objektů si chce stát ponechat jen pár desítek. Nejvíce zájemců je na jižní Moravě.

Video Největší zájem o řopíky mají na jižní Moravě
video

Největší zájem o řopíky mají na jižní Moravě

Vyvolávací cena 10 tisíc korun. Řopík nakonec ale Spolek pohraniční historie v čele s Danielem Spišákem vydražil za 11 111 korun a drobnou pevnost tak v roce 2015 vyhrál. Objekt ve Vratěníně ale museli zájemci o vojenskou historii nejprve vysekat z křovin a opravit.

„Vidíte bunkr vzor 37 po dvou a půl letech práce, kdy jsme na tom udělali úpravy, abychom ho dostali pohledově do roku 37 a mohli jsme ho prezentovat, jak to vypadalo v době, než nastala válka,“ řekl Spišák. Jinou část řopíku nadšenci upravili do podoby mezi lety 1962 a 1990. Práce spolek vyšly na další pětinásobek prodejní sumy.

Většina ostatních řopíků ale leží ladem stejně, jako kdysi ten vratěnínský. Příklad leží o desítky kilometrů dál v Březí u Mikulova. Ten byl zatím prodán jako poslední. Nového majitele sice drobný bunkr má, od 90. let se o něj ale nikdo nestaral. Ten samý zájemce se rozhodl přidat do páru i druhý. Stejně zanedbaný a ještě v hůře přístupném terénu.

Právě stav a dostupnost ovlivňuje cenu objektů. „Rozpětí je poměrně velké a pohybuje se od 6 až 100 tisíc korun,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeistrová.

Z celkového počtu více než čtyř a půl tisíce staveb lehkého opevnění už jich ministerstvo prodalo od roku 2011 asi třetinu. A plánuje pokračovat, drobných bunkrů z lehkého pohraničního opevnění si chce nechat jen v řádech desítek. Dalších 25 nabídek by pak mělo jít do prodeje už brzy.