NS: Vozidlo odtažené kvůli čištění musí úřady vrátit zpět

Brno - Úřady musí podle rozhodnutí Nejvyššího soudu vracet zpět na místo auta, která nechají odtáhnout například kvůli blokovému čištění nebo jinému veřejnému zájmu. Měly by to udělat hned poté, co zmizí dopravní značení s dočasným zákazem stání. Právo zadržet vozidlo se podle soudu vztahuje pouze na období, kdy podle silničního správního úřadu existuje nějaký zájem na přeparkování aut a uvolnění komunikace.

Nejvyšší soud se konkrétně zabýval případem ženy, které v roce 2005 odtáhli v Praze nepojízdný vrak osobního auta na střežené parkoviště v Jinonicích. Zůstalo tam téměř dva roky a Správa služeb hlavního města Prahy chtěla po ženě parkovné 132 250 korun. Okresní soud v České Lípě žalobě vyhověl. Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem ale v květnu 2009 částku výrazně snížila na 7 450 korun. Důvodem byl rozpor s dobrými mravy, ale také několik dalších okolností.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu:

„Po naplnění veřejného zájmu a jeho dočasnosti je správce komunikace povinen takové vozidlo vrátit na místo, odkud muselo být z důvodu veřejného zájmu a jeho dočasnosti odstraněno.“

Video Reportáž Ley Surovcové
video

Reportáž Ley Surovcové

Reportáž Ley Surovcové

ud:24.1.2011

Telefonát Václava Bystrianského

Proti tomuto rozhodnutí podala Správa služeb hlavního města Prahy neúspěšné dovolání. Soudci naznačili, že Správa služeb hlavního města Prahy mohla vozidlo vrátit na původní místo hned po provedení čištění ulice. Podle soudců mají úřady právo auto odtáhnout jen v tom časovém úseku, kdy je to ve veřejném zájmu, ve chvíli, kdy na nějakou dobu umístí na ulici značky upozoňující na číštění ulic a zákaz parkování. Správa služeb hlavního města Prahy by pak naúčtovala majitelce nejen odtah, ale také navrácení vozu na místo. Pořád by to ale bylo nesrovnatelně levnější než umístění auta na drahém parkovišti.

Nejvyšší soud v rozhodnutí zdůraznil, že pokud šlo o vrak automobilu, měl vlastník pozemní komunikace právo okamžitě vůz zlikvidovat. „I kdyby mělo dojít k časové prodlevě mezi odtažením vraku a jeho likvidací, není žádný důvod, aby v takovémto časovém úseku byl vrak uložen na střeženém parkovišti, a tím v souvislosti s jeho likvidací vznikaly další náklady,“ napsali soudci.

Roman Nekula, správní ředitel, Brněnské komunikace:

„Někdo bude muset uhradit případný nárok na zpětný odtah vozidla, zřejmě přestupce, a způsob, jakým to bude zpětně vymáháno, bude muset být teprve stanoven.“

Správa služeb možná podá ústavní stížnost

Podle Správy služeb je technicky nemožné auto vrátit na stejné místo, na jeho místě již totiž může stát jiné. Správa zatím na svých způsobech nic nemění. „V současné době se seznamujeme s rozhodnutím Nejvyššího soudu, připravujeme právní analýzu a uvažujeme o podání ústavní stížnosti,“ sdělila k rozhodnutí soudu Petra Janatová, tisková mluvčí Správy služeb hlavního města Prahy.

Správa služeb loni od dubna do konce října, kdy byly čištěny pražské ulice, podle Janatové odtáhla více než 17 000 vozidel. Majitelům aut bylo vyúčtováno téměř 28,3 milionu korun.