Zůstat na svahu i po setmění může být smrtelně nebezpečené. Lyžaře ohrožují ocelová lana rolbařů

Nové trendy v zimních sportech s sebou přinášejí nejen zábavu, ale také nová rizika. Rolbaři na Špičáku varují lyžaře a především skialpinisty, aby dodržovali zákaz vstupu do areálu po uzavření sjezdovek. Od půl páté, kdy začínají upravovat svahy, to může být smrtelně nebezpečné.

Video Události
video

Události: Ocelová lana rolbařů mohou lyžařům ublížit

Rolbař musí při úpravě sjezdovky vždy začít u kotvícího bodu. Lano, které za sebou odvíjí, je i kilometr dlouhé a ve sněhu a ve tmě nemusí být vidět. Může se ale kdykoliv vymrštit do vzduchu.

„Tah je asi 4,5 tuny, tak si dokážete představit, co by to s člověkem udělalo,“ varuje vedoucí střediska skiareálu Špičák Jan Kasík.

„Stalo se mi, že jsem byl na laně spuštěný dolů zhruba 300 metrů a najednou jsem viděl siluetu člověka, jak běží proti mně, v černém a s maličkou čelovkou. A začal mi nadávat, že jsem mu málem přeřízl syna,“ popisuje svou zkušenost rolbař Aleš Sekyra.

Od půl páté odpoledne do osmi ráno je přitom vstup na sjezdovky kvůli bezpečnosti přísně zakázán. Týká se to nejen lyžařů a chodců, ale hlavně skialpinistů. Právě těch na vrcholcích hor přibývá, využívají i sjezdovky na Špičáku, a to i v noci.

„Vyjdou si po sjezdovce nahoru a pak sjedou po krásně upraveném kopci. Zároveň se vystavují opravdu velkému nebezpečí,“ připomíná Kasík.

„Když vidím ve tmě čelovku, tak zastavím, než stačím lano povolit,“ ujišťuje rolbař. Jenže člověka si leckdy všimne až ve chvíli, kdy ho míjí. Zatím se na Špičáku podařilo hrozící nehodě zabránit, v Alpách ale po střetu s rolbou zemřel lyžař naposledy na konci listopadu.