Na ochoz Staroměstské radnice se vrátili turisté. Skončila první část oprav, v lednu zmizí orloj

Po osmi měsících se znovu otevřel ochoz věže Staroměstské radnice v centru Prahy. Skončila tím první fáze celkové rekonstrukce. V lednu začne další etapa – opravovat se bude staroměstský orloj.

Video Události
video

Události: Ochoz na Staroměstské radnici je znovu otevřený

Ochoz Staroměstské radnice je bezpečnější a svítí novotou. Při osm měsíců trvajících opravách dělníci zabezpečili nejen kameny věže, které se od sebe rozestupovaly, ale přidali také mříže. Ty mají zajistit bezpečnost turistů a také odradit sebevrahy. 

Staré omítky i se vzkazy, které do nich vrývali návštěvníci, jsou pryč. Místo toho jsou zdi čerstvě natřené, původní zvony naleštěné a makovice a hvězdy nad střechou nově pozlacené. Na Staroměstském náměstí tak skončila první fáze oprav tamní radnice.

Teď čeká budovu ještě oprava kaple a orloje, jehož ručičky se zastaví 8. ledna. Orloj poputuje do dílny holešovické firmy L. Hainz, která se o něj už od devatenáctého století stará. Až se orloj na radniční věž vrátí, bude vypadat jako z roku 1860. Restaurátoři firmy si totiž dali za úkol vrátit stroji jeho historickou podobu. 

Kompletní rekonstrukce Staroměstské radnice vyjde Prahu na více než 48 milionů korun a hotovo by mělo být na podzim příštího roku. 

V září objevili dělníci v makovicích věže schránky se vzkazy z let 1949 a 1948. Původní vzkazy se do makovic vrátily i s pozdravem ze současnosti včetně bankovek, novin a fragmentu primátorského řetězu.

Historie Staroměstské radnice se začala psát roku 1338, kdy k jejímu postavení dal souhlas král Jan Lucemburský. Radnice dnes patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa metropole, ročně do ní zamíří 700 000 lidí a další davy se před radnicí zastaví a obdivují orloj.

Video Studio 6
video

Na ochoz Staroměstské radnice se vrátili turisté