Do Konice se přestěhovali z Mostu, vítají klid i bezpečí. Region přesto trápí odliv obyvatel

9 minut
SeČTeno z Konicka
Zdroj: ČT24

Spoustu obcí a měst v Česku trápí odliv obyvatel. Jinak tomu není ani na Konicku v Olomouckém kraji. V malém regionu nedaleko Prostějova žilo na konci loňského roku přes deset a půl tisíce obyvatel, to je však o pět set méně než před deseti lety, a o tisícovku méně než v roce 2002. Aktuální věkový průměr obyvatel Konicka je něco přes 44 let. Tématem se zabýval pořad SeČTeno.

Na Konicku k 31. prosinci 2022 žilo 10 592 lidí, průměrný věk tamních obyvatel je 44,6 roku. Ve srovnání s průměrným věkem v rámci celé České republiky je to o celé dva roky víc, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. 

Odlehlý region Olomouckého kraje totiž trápí nedostatek pracovních příležitostí, ale i horší dopravní obslužnost. Jenže najdou se i pozitivní příklady. Dnes už řada mladých lidí plánuje na Konicku zůstat a staví si tam nové domy, případně ty staré opravují. Jsou i takoví, kteří se do malého regionu stěhují. 

Příkladem může být rodina, která se do města Konice přestěhovala z Mostu v Ústeckém kraji. Jeníčkovi si v malém městě opravují starý rodinný dům, to hlavní už mají hotové. „Byl covid a v tom bytě to nebylo fajn, takže jsme se rozhodli, že koupíme dům. V tu chvíli se syn rozhodl jít na vojenskou školu v Moravské Třebové,“ popsala Milena Jeníčková.

Klid a bezpečí

Konice vyhrála proto, že je to město téměř se vším, co člověk potřebuje, ale zároveň vesnického charakteru. „Prakticky všechno tady je, takže člověk nemusí nikam přímo do města jezdit kvůli nějakým vyřizováním,“ uvedl Josef Jeníček. 

Dokonce ani s hledáním zaměstnání neměli příliš velký problém. Nakonec ale musejí dojíždět zhruba deset kilometrů do firmy, kde zpracovávají plasty. „Když se chce člověku pracovat, práci najde vždycky. Samozřejmě ne za každou cenu, aby hodně pracoval a málo bral,“ řekl Jeníček. 

Velkým přínosem pro rodinu je také bezpečnost. Milena Jeníčková řekla, že v Mostě se svého nejmladšího syna báli pustit ven samotného. Rodina oceňuje hlavně klid, který v malém městě má. 

Práce je sice málo, ale nezaměstnanost na Konicku je nízká

Pracovních příležitostí v regionu příliš není, přesto ale má Konicko jednu z nejnižších nezaměstnaností v Česku – 1,9 procenta. Z velké části je to však způsobené právě stárnutím obyvatelstva, jinak řečeno ubývá ekonomicky aktivních lidí. 

„Na Konicku je přesně tolik zaměstnavatelů, kolik je tady potřeba. Další velcí zaměstnavatelé by se tady těžko uživili, těžko by tady vybudovali své podniky,“ uvedl předseda Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bohuslav Švamberk. Jako největší problém uvedl špatnou dopravní dostupnost. 

Podle Švamberka většina ekonomicky aktivních lidí v regionu pracuje ve školství, zdravotnictví, v obchodech nebo na úřadech. „To, co potom zbývá, je tady rozeseto po různých drobných podnicích. Vybudovat velký podnik tam, kde je nedostatek pracovní síly a špatná dostupnost, je opravdu komplikované,“ upozornil. 

Podle šéfa regionální hospodářské komory to však má i svá pozitiva. „Kdyby v takovém regionu zkrachoval velký zaměstnavatel, tak to má na obyvatele velký dopad. Zatímco když se nedaří nějakému menšímu podniku, tak trh zaměstnance vždy pohltí,“ míní. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
před 12 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
17. 2. 2025
Načítání...