Obce řeší neustávající úbytek obyvatel. Koryčany je marně lákají na dotace

Udržet si stávající obyvatele a nalákat nové se snaží obce na jižní Moravě různými způsoby. Mezi ně patří například Koryčany, které leží na hranici mezi Jihomoravským a Zlínským krajem. V jejich ulicích je několik desítek dlouhodobě chátrajících domů a obec proto nabízí za jejich demolici a výstavbu nových budov dotaci. Zájemci o jejich koupi ale ani po navýšení příspěvku nejsou.

Zanedbané domy stojí opuštěné s rozbitými okny a popraskanými zdmi. Některé z nich mají natolik narušenou statiku, že by pro případné nové majitele bylo lepší je zbourat a na jejich místě postavit novou budovu. „Takových je několik a i z vlastní zkušenosti vím, že by se to u nich vyplatilo s tím, že pak získají dotaci,“ popsal stav některých objektů na prodej referent stavebního úřadu Koryčany Jaromír Horák. Podle něj je podobných staveb v obci určitě více jak deset.

Lidé, kteří se odhodlají ke koupi starých domů v obci a na jejich místě postaví nový, dostanou od obce 200tisícovou dotaci. „Dotace běží od roku 2008, tehdy byla ve výši 150 tisíc, pak byla navýšena. Město může podle těch podmínek poskytovat až tři tyto dotace ročně,“ vysvětlila starostka Koryčan Hana Jamborová (Starostové a nezávislí).

Lidé se z Koryčan stěhují, domy chátrají dál

Důležitou podmínkou ale je, že žadatel musí do dvou let stihnout dům zbourat a na jeho místě postavit nový. Právě tato podmínka může být podle stavebního referenta jedním z důvodů, proč se nedaří chátrající objekty prodat. „Do dvou let od zahájení výstavby musí být zkolaudováno, což je v dnešní době velký časový pres,“ vysvětlil Horák.

Důkazem toho, že o koupi není zájem, je fakt, že za celých osm let nikdo dotační nabídku obce nevyužil. A tak zatímco domy stojí v obci dál, lidé se z Koryčan stěhují jinam. „V Koryčanech se zvedla nezaměstnanost, lidi nemají peníze a obecně je investiční činnost taková umrtvená,“ dodala starostka.

Obytelé ubývají 180 jihomoravským obcím

Koryčany ale nejsou jedinou obcí, která přichází v posledních letech o obyvatele. Podle geografů zaznamenává trvalý úbytek obyvatel až 180 obcí v Jihomoravském kraji. „Základními faktory jsou úmrtnost a druhá, podle mě v řadě obcí mnohem významnější, je migrace,“ uvedl odborný asistent Geografického ústavu Masarykovy univerzity Ondřej Mulíček.

Dodal, že jde zejména o periferní oblasti kraje, mezi ně patří třeba západní Znojemsko nebo část východně od Veselí nad Moravou. Takzvané vylidňování venkova chce teď řešit i Asociace krajů na úrovni státu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 22 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
16. 5. 2025Aktualizovánovčera v 01:12

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
16. 5. 2025

Seniory v bzeneckém domově může ohrozit špatné zacházení, míní kancelář ombudsmana

Pracovníci kanceláře ombudsmana při loňské návštěvě v Domově u sv. Marušky v Bzenci na Hodonínsku, který zajišťuje domácí péči nesoběstačným a nemohoucím lidem, zjistili řadu pochybení. Například to, že odborné úkony, jako je podávání léků, dělal nekvalifikovaný personál. Klienti mohou být ohroženi špatným zacházením, upozornil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Člen výboru spolku U sv. Marušky Lukáš Polánek nařčení vyvrací.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
16. 5. 2025
Načítání...