Po Vysočině běhá vlk. Potravy v podobě srn či kanců tam má dost

Na Vysočinu se vrátil vlk. Zvíře má telemetrický obojek, kterým ho loni vybavili polští ochranáři. Sledovací zařízení jeho pohyb zachytilo na třech místech. Žďárskými vrchy buď jen prochází, nebo si tam hledá teritorium. Ochránci přírody už informovali farmáře a myslivce. Zatím nezaznamenali žádné škody na hospodářských zvířatech, přesto doporučili chovatelům, aby svá stáda zabezpečili.

Podle telemetrického obojku, který dostal loni na jaře v Polsku od výzkumníků polské organizace SAVE – Wildlife Conservation Fund, procestoval vlčí samec v Česku dohromady už šest krajů. Na území České republiky je od listopadu. Informovala Agentura ochrany přírody a krajiny v tiskové zprávě

Přestože vlk byl i v poměrně obydlených místech, lidé ho zahlédli jen vzácně. „Přemisťoval se především v noci a lovil nejdostupnější divoce žijící kopytníky,“ uvedl Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, který se věnuje sledování interakcí mezi lidmi a vlky v projektu Life Wild Wolf.

Vlk možná hledá družku a nové teritorium

„To, že se tento vlk přesunuje na tak velké vzdálenosti – v posledních měsících se přesunul dvakrát od Králického Sněžníku na Vysočinu – dokládá, že pravděpodobně hledá družku a nové teritorium,“ uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny. Doplnil, že na Vysočině je pro něj dost vhodné potravy, jako srnci, jeleni a divoká prasata.

Na Českomoravské vrchovině se vlci objevují od roku 2016, jde ale jen o jednotlivá migrující zvířata. Víc pozorování bylo jižně od Telče v roce 2019, ani tam se však vlci trvale neusídlili.

Kompenzace pro farmáře

„Nemáme hlášeny žádné škody na hospodářských zvířatech, přesto ale chovatelům doporučujeme, aby svá stáda preventivně zabezpečili. Na to poskytuje stát dotace,“ poznamenal Hlaváč. Nově je podle něj možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Jde o částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, například plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem a péči o pastevecké psy.

Chovatelé mají také nárok na náhradu škod při útoku vlka. „Víme, že přítomnost vlků znamená pro chovatele komplikace, právě proto jim stát podporu poskytuje. Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření,“ řekl Hlaváč.

Vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, bariéry pro ně přestavuje hustá zástavba a síť silnic. Přes dálnici D1 byly při jejích nedávných opravách postaveny čtyři ekodukty. U některých těchto zelených mostů ale byly vykácené stromy kvůli kůrovcové kalamitě, což podle ochránců dočasně komplikuje využívání ekoduktů velkými savci.