Chlouba Poruby je v novém kabátě. Budovu s věžičkou se ale opravit nepodařilo

Ostravský městský obvod Poruba má zhruba po roce a půl opravenou svou dominantu – Oblouk. Kulturní památka s byty patří k nejznámějším stavbám ve stylu socialistického realismu, takzvané sorely. Je vstupní branou i hlavní dominantou jednoho z nejlidnatějších ostravských obvodů. Oblouk však není opraven kompletně, na rekonstrukci ještě čeká část s věžičkou.

„Oblouk rekonstrukci potřeboval. Mluvilo se o ní dlouho, ale pořád jsme naráželi na složité vlastnické vztahy, kdy jsme polovinu vlastnili my a druhou Residomo, dnešní Heimstaden. Společnost nám nabídla odkup a my jsme se toho chopili. Na podzim roku 2019 jsme si vzali úvěr, byty koupili a začali plánovat rekonstrukci,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Transakce se podle ní podařila v ideální době. „Úvěr jsme získali na úrok ve výši 1,7 procenta fixovaný na dvacet let. Dnes by to bylo šest nebo sedm procent. Koupili jsme 128 bytů za 129 milionů. Stačí se podívat na stránku jakékoli realitní kanceláře, abyste si udělali představu, za kolik bychom nakupovali teď. A celou rekonstrukci jsme vysoutěžili za 109 milionů korun, při současné ceně materiálů bychom se pohybovali úplně v jiných relacích,“ doplnila.

Práce na opravě netradiční stavby, která se jako jediná porubská objevila i na poštovní známce, začaly loni na jaře. Stavbaři měnili střechy, krovy, opravovali komíny, původní podobu dostala sgrafita i další výzdoba. Renovovaly se ale i půdy nebo opravovaly sklepy. 

Oprava dala restaurátorům zabrat

Objekt Oblouku je dlouhý zhruba 250 metrů. Během oprav tak bylo nutné renovovat přes 12 600 metrů čtverečních fasády a více než 4350 metrů čtverečních střech. Opraveno bylo také 114 sgrafit.

„Sgrafita se nacházela v různém stavu poškození. Vždycky to bylo závislé na tom, na jaké je to návětrné straně, byly tady poškozené okapní svody, takže v těch místech bylo biologické poškození. Samozřejmě své udělal ptačí trus, městské prostředí a ním související prach a špína. Sgrafita byla v různém stavu, ale důležité bylo, že se opakovala. Dlouho nám trvalo, než jsme přišli na systém, v jakém se opakují,“ uvedla restaurátorka Markéta Müllerová.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nakonec se ukázalo, že v místě je 26 typů sgrafit. „Tím, že z těch celkových 114 jich bylo 26 druhů, vždycky jsme věděli, jak vypadalo, protože někde se dochoval vršek, jinde spodek. Takže jsme si udělali šablonky, které jsme pak používali na doplnění celých sgrafit nebo jejich fragmentů,“ doplnila restaurátorka.

Jediným odlišným místem byla sgrafita nad průjezdem Oblouku. „Jsou tam úplně jiná, jsou čtvercová, a nikoli oblouková. Když se na to zaměříte, tak motivy jsou pořád rostlinné, ale tady, jen v tomto místě, je vždycky nějaký socialistický motiv, je tam pěticípá hvězda, zkřížená hornická kladívka a holubice,“ řekla Müllerová.

Nejvýraznější dům s věží zatím opravený není

V průjezdu mohou lidé najít také malý odkaz na současnost. „Je tam místo, kde je takový malý erb, nevěděli jsme, co v něm bylo, takže jsme tam po domluvě se zástupcem památkového ústavu zanechali stopu,“ řekla Müllerová. Lidé tam uvidí tři vykřičníky, které jsou logem Ostravy. K zajímavostem objektu patří opravený podzemní kryt, kterých původně v Oblouku bylo několik, zachoval se jediný zmenšený.

obrázek
Zdroj: ČT24

Novou podobu dostalo všech jedenáct vchodů, které jsou v majetku obvodu. Dvanáctý, dům s věžičkou, vlastní bytové družstvo a opravený není. Podle starostky se obvod snažil s družstvem dohodnout a nabízel mu i různou pomoc, včetně bezúročné půjčky, ale najít shodu se nepodařilo.

Městský obvod Ostrava-Poruba dal opravit i okolí domu, v příštím roce chce ještě nechat za Obloukem rekonstruovat silnici.