Předvolební Jihlava: tématem je osud Horáckého stadionu i využití Modety

Po čtyřech letech voliči rozhodnou o novém složení jihlavského městského zastupitelstva. Nejdiskutovanějším tématem města je osud Horáckého zimního stadionu, který původně měla nahradit nová multifunkční hala, záměry města ale komplikují rostoucí náklady. Radnice navíc současně hledá možnosti využití areálu textilky Modeta.

Jihlavské obecní volby před čtyřmi lety vyhrálo ANO a se ziskem 22,61 procenta hlasů získalo v městském zastupitelstvu deset křesel. Vládu nad krajským městem ovšem neskládalo a skončilo v opozici spolu se sociálními demokraty, komunisty a SPD.

Padesátitisícovou Jihlavu v posledním volebním období řídí Fórum Jihlava s ODS, lidovci a koalicí Žijeme Jihlavou, v níž byli zvoleni Piráti, TOP 09 a Zelení. V letošních volbách se o hlasy voličů bude ucházet celkem dvanáct uskupení.

Cena jednoho stadionu

Hlavním tématem i výzvou pro novou městskou radu je Horácký zimní stadion, na kterém hraje domácí Dukla Jihlava. Sportoviště dlouhodobě nevyhovuje a letos v srpnu měla začít jeho demolice, raketový růst cen energii a stavebních materiálů ale výrazně prodražuje stavbu náhrady – nové haly v centru města na místě staré zbourané.

Nejnižší cenová nabídka na vznik Horácké multifunkční arény, kterou město dostalo, je 1,9 miliardy korun, což je o půl miliardy víc, než s čím město počítalo a než si vůbec může dovolit. Podle opozice je celkový rozpočet na novou halu mimo ekonomické možnosti města dokonce i za situace, že dostane půl miliardy od kraje a tři sta milionů od státu. Do debaty se tak znovu vrací myšlenka na rekonstrukci stávajícího stadionu, která by spočívala primárně ve výměně střechy a modernizaci zázemí.

Hokejová hala navíc není jediný projekt s potenciálem zatížit jihlavský rozpočet. Diskutuje se také o revitalizaci Masarykova náměstí, stavbě přivaděče vody ze Štoků a vodojemu Bukovno, stavbě centrálního dopravního terminálu nebo projektech na vyřešení energetické soběstačnosti města a hospodaření s dešťovou vodou.

Zeleň a Modeta

Jihlavu vedle toho trápí táhlý problém s úklidem města. Podle opozice chybí model efektivnějšího nakládání s majetkem a měl by se změnit způsob práce na údržbě městské zeleně. Aktuálně je vnitřní dluh na správě a dlouhodobě zanedbané údržbě vlastního majetku města asi půldruhé miliardy korun.

Výzvou pro politiky je také osud bývalé textilní továrny Modeta. Město areál koupilo v roce 2016, na jeho budoucnosti se dosud zastupitelstvo nedokázalo shodnout. Zatímco část zastupitelů by v areálu ráda viděla mnohem větší zapojení soukromých investorů v PPP projektech, další zase propojení s místní ZOO, vedle které areál leží. Tomu ale v tuto chvíli brání až příliš napnutý městský rozpočet.

Začátek realizace proto bude záviset na finančních možnostech města. Mezi diskutovaná využití patří návštěvnické centrum, interaktivní výstava s tematikou přírody, kvalitní gastro, propojení se zoo, sdílené dílny pro veřejnost a školy umožňující vyzkoušet řemesla i moderní postupy třeba s 3D tiskárnami a laserovými řezačkami.

O další budoucnosti města rozhodnou obyvatelé Jihlavy v pátek 23. a v sobotu 24. září, kdy se v Česku uskuteční volby do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 6 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 7 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 9 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 18 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 19 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...