Hasiči zlikvidovali požár v Ústřední vojenské nemocnici. Ze střechy pavilonu šlehaly plameny

3 minuty
Události: Požár v Ústřední vojenské nemocnici
Zdroj: ČT24

Hasičům se podařilo zlikvidovat požár jednoho z pavilonů Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Oheň se rozšířil v podkroví, ze střechy šlechaly plameny. Křídlo, kde je neurologie, oční oddělení a ORL, musely opustit asi čtyři desítky lidí, tři hasiči utrpěli při zásahu lehká zranění. Před 17:00 už hasiči chystali provizorní zakrytí střechy pavilonu.

Požár zasáhl asi sto metrů střechy pavilonu A5 Ústřední vojenské nemocnice. „Jedná se o požár podkroví, nasazena je výšková technika a několik vodních proudů,“ uvedli hasiči na Twitteru. O požáru se dozvěděli v půl desáté. Před jednáctou oznámili, že zastavili plamenné hoření a o dvě hodiny později byl podle nich požár „prakticky uhašen“.

Celkem do nemocnice přijelo deset profesionálních a sedm dobrovolných jednotek hasičů. I kvůli tak masivnímu nasazení vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. „Křídlo je z velké části zničeno, respektive jeho střecha a půdní prostor. S ohledem na plamenné hoření jsme se soustředili na to, aby se požár a plameny nerozšířily na hlavní budovu,“ doplnil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

Pavilon, kde začalo hořet, je levým křídlem ústřední budovy areálu za hlavní branou. Jsou v něm lůžka neurologického oddělení a také ambulance. Hasiči ale brzy ujistili, že se podařilo dostat všechny lidi z pavilonu a nikdo neutrpěl zranění. 

Kavka novinářům na místě řekl, že počet evakuovaných se pohybuje mezi čtyřiceti a padesáti, a to včetně lékařů a ambulantních pacientů, kteří budovu opustili sami. Počet evakuovaných potvrdila i mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Všichni evakuovaní pacienti byli podle ní umístěni jinam v nemocnici. Potvrdila, že všichni jsou v bezpečí a nezraněni. Příčina požáru bude předmětem dalšího vyšetřování, dodala. 

Před 17:00 zůstávaly na místě hasiči z pěti stanic a tři dobrovolné jednotky. „Kontrolujeme místo požáru, přesunuli jsme některé lékařské přístroje mimo poškozený objekt, budeme provizorně zakrývat střechu pavilonu,“ uvedli hasiči. 

Na místo vyrazil i speciální vůz Atego

Záchranná služba podle mluvčí Jany Poštové zprvu vyslala do nemocnice několik jednotek se speciálním vozem Atego. Když se ukázalo, že nikdo z pacientů a personálu ÚVN neutrpěl zranění, část z nich odjela. Později vyhledali ošetření tři hasiči, kteří při zásahu utrpěli lehčí zranění. Jeden z hasičů si při zásahu pohmoždil rameno, ošetřili ho na urgentním příjmu ÚVN, řekla Poštová.

„Počet prostředků na místě jsme zredukovali na jednu posádku záchranářů, inspektora, speciální vůz Atego a také zástupce vedení organizace,“ upřesnila Poštová. Služby záchranářů nebyly potřeba ani kvůli přesunu pacientů z hořícího pavilonu, postarala se o ně samotná Ústřední vojenská nemocnice. 

Zjišťování příčiny požáru teprve začne. Mluvčí hasičů podotkl, že střešovická nemocnice patří pod armádu, která by měla vést vyšetřování. 

Omezení provozu nemocnice

Požár omezil provoz ÚVN. V době, kdy v nemocnici hořelo, přerušila také příjem pacientů. Kolem půl druhé opět otevřela.

Poškozený pavilon A5 s oddělením neurologie, očním a ORL je ale mimo provoz. Jejich pacienti se nakrátko přesunou do Fakultní nemocnice Motol a do Nemocnice Na Homolce. V pondělí by se ale již měli vrátit do Střešovic.

„V pavilonu jsou sály oční kliniky a ORL kliniky, jsou tam bezesporu velmi drahá zařízení, ale my ještě nevíme, jestli je poničila voda,“ řekla náměstkyně ředitele nemocnice Lenka Gutová.

Z části střechy zůstaly po požáru jen ohořelé trámy. Hustý dým byl vidět z dalekého okolí. Situaci ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník s termokamerou. Policisté uzavřeli prostor kolem pavilonu, dopravu v okolí nemocnice nemuseli vzhledem k slabému víkendovému provozu zastavit ani omezit. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 11 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 20 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...