Kvůli otrávené Bečvě padla obžaloba, píší Seznam Zprávy

Státní zástupce Jiří Sachr podal obžalobu fyzické a právnické osoby v kauze otravy řeky Bečvy. Informuje o tom web Seznam Zprávy. Podle ČTK obžaloval firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Případem by se měl zabývat vsetínský okresní soud.

Dozorující státní zástupce serveru potvrdil, že obžalobu v případu podal v úterý dopoledne. „Byly obžalovány jedna fyzická a jedna právnická osoba,“ uvedl pro Seznam Zprávy žalobce.

Oba subjekty podle dostupných informací čelí obžalobě kvůli poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněnému nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest. „Při otravě totiž uhynuly také čtyři kilogramy chráněné ryby ouklejky pruhované,“ řekl serveru žalobce Sachr.

Havelka v úterý řekl, že obžalobu ještě nedostal, má ji však k dispozici právní zástupce. Věc komentovat nechtěl, v minulosti opakovaně odmítl, že by Energoaqua byla původcem ekologické havárie.

Poškozený biotop

Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na čtyřiceti kilometrech toku.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.

Loni a také letos podali Energoaqua a Havelka návrh na zastavení trestního stíhání. Opírali se v něm o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb.

„Poškozování našich řek a chráněných druhů musí být potrestáno. Kauza Bečva postupuje k soudu,“ uvedla k případu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). „Na ministerstvu životního prostředí zůstává připravit novelu vodního zákona, který bude efektivně řešit případné havárie v budoucnu,“ dodala politička.