Ministr školství Gazdík se vzdal funkce zastupitele Zlínského kraje. Nechce kumulovat

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) se vzdal místa zastupitele Zlínského kraje. Nechce kumulovat politické funkce. Odstoupil i z krajského výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. V obou pozicích ho nahradil Martin Zábranský (STAN), místostarosta Starého Města na Uherskohradišťsku.

„Samozřejmě, že funkce krajského zastupitele a ministra školství, zvlášť v současné době, kdy těch výzev před ministerstvem školství je více, než bývá běžné, není úplně slučitelná. A ani jsem nikdy neuvažoval, že bych ty dvě funkce mohl dělat dohromady. Potřeboval jsem nějaký čas předat funkci svému nástupci, což se dnes stalo,“ řekl v pondělí Gazdík.

Za čtrnáct let, kdy působil v krajském zastupitelstvu, podle něj zlínský region ušel kus cesty. „I jako ministr budu se samozřejmě do svého kraje vracet a bude mi záležet na tom, jak se třeba školství ve Zlínském kraji vyvíjí,“ doplnil Gazdík. „Panu ministrovi Gazdíkovi samozřejmě přeji, aby mu to v Praze šlapalo,“ zareagoval hejtman Radim Holiš (ANO). Na další spolupráci s ministrem se podle něj vedení kraje těší.

V roce 2020 uspěl Gazdík v krajských volbách jako lídr kandidátky STAN, od voličů tehdy dostal 2619 preferenčních hlasů. Spolu s ním se do zastupitelstva Zlínského kraje dostalo z kandidátky STAN dalších pět lidí. Na sedmém místě skončil Zábranský, který byl prvním náhradníkem. Jak Gazdík, tak i Zábranský jsou původní profesí učitelé.

V zastupitelstvu Zlínského kraje působil Gazdík od roku 2008. V letech 2016 až 2020 byl krajským radním pro školství. Od loňského prosince je sedmačtyřicetiletý politik ministrem školství, mládeže a tělovýchovy ve vládě Petra Fialy (ODS). Gazdík nadále zůstává neuvolněným místostarostou Suché Lozi na Uherskohradišťsku, kde s rodinou bydlí. Je i místopředsedou STAN.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Česko zasáhnou silné mrazy, v noci může být i minus patnáct stupňů

Meteorologové varují před silnými mrazy. Hlavně v severní polovině České republiky mohou podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty od pondělí do čtvrtka v noci a ráno klesat na minus deset až minus patnáct stupňů Celsia. Pod minus patnáct stupňů ukázal teploměr na několika místech už v noci na neděli.
před 13 hhodinami

Turisté častěji ruší přírodní klidové zóny, strážců je málo

České národní parky a CHKO nemají dostatek strážců. Pro zajištění ochrany přírody by jich jen na Šumavě a v Krkonoších potřebovali alespoň dvojnásobek, sdělili ČT oslovení tiskoví mluvčí. Lidí vstupujících v zimě do klidových zón v chráněných oblastech v posledních letech neustále přibývá. Rušení zimní přírody může vést k vymizení některých druhů chráněných ptáků.
před 18 hhodinami

Piloti trénují na F-35 pomocí „Nebeských lišek“

V Centru leteckého výcviku na základně v Pardubicích mají na přípravu bojových pilotů dvě nová letadla Aero L-39 Skyfox. Jsou první předzvěstí dodávky amerických stíhaček F-35 páté generace. Těch má Česko od USA objednaných 24, první mají dorazit v roce 2031. Právě podzvukové lehké bojové letouny Skyfox (neboli Nebeská liška) uznává americká strana jako vhodné pro výcvik pilotů stíhaček F-35. Věnoval se tomu pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa.
15. 2. 2025

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
15. 2. 2025

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
15. 2. 2025

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
14. 2. 2025
Načítání...