Spadla kabina ještědské lanovky, zahynul v ní průvodčí. Policie hledá svědky nehody

5 minut
Události: V Liberci spadla kabina lanovky na Ještěd, při nehodě zahynul průvodčí
Zdroj: ČT24

Na Ještědu spadla z třicetimetrové výšky kabina lanovky. Zahynul v ní průvodčí, nikdo další tam s ním nebyl. V druhé kabině, která jela nahoru, byli i cestující, které hasiči evakuovali. Cestující neutrpěli zranění, jsou však v péči psychologů, jednoho zaměstnance Českých drah, který neštěstí viděl, odvezli záchranáři kvůli psychickým problémům do nemocnice. Policie případ vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, nehodou se zabývá i Drážní inspekce.

Nehoda na Ještědu se stala v půl druhé odpoledne. „Spadla jedna kabina, která jela směrem dolů. V kabině jsme měli jednu osobu, která bohužel na místě podlehla, lékař konstatoval smrt,“ řekl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev.

Z druhé kabiny evakuovali hasiči čtrnáct lidí. Ti podle Georgieva i podle mluvčího krajských hasičů Davida Kořínka neutrpěli zranění. Záchranáři je vyšetřili na základně horské služby v blízkosti lanovky. „Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky,“ doplnil Georgiev. Zaměstnance Českých drah, který v kabině nebyl, ale neštěstí viděl, odvezli záchranáři kvůli psychickým problémům na vyšetření do nemocnice.

Druhá kabina se zastavila v patnáctimetrové výšce

Podle policie byl pád lanovky nahlášen kolem 13:30. Kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky a je zdemolovaná. Zřítila se u podpěry, která je v polovině trasy, takže se na místo blížila i druhá kabina s cestujícími. Při pádu se uvolnilo tažné lano, obsazená kabina se potom podle informací ČT sesunula po nosném laně do blízkosti spodní stanice, kde se zastavila – asi v patnáctimetrové výšce.

S evakuací začal před příjezdem hasičů průvodčí kabiny. „Kabina je zařízena vybavením pro evakuaci osob, průvodčí jsou proškolení, je tam poklop v podlaze a naviják na spouštění dolů plus postroj,“ řekl mluvčí hasičů David Kořínek. Hasiči se k evakuaci připojili s žebříkem, zhruba po dvou hodinách zásah ukončili.

Podle ředitele provozu osobní dopravy Českých drah při nehodě lanovky došlo k destrukci tažného lana. Lanová dráha na Ještěd má předepsaný systém pravidelných prohlídek, kontrol a revizí, uvedly České dráhy v reakci na nehodu. Denně se provádí vizuální prohlídka zařízení s vyzkoušením bezpečnostních prvků. Každé pondělí se koná pravidelná údržba zaměřená na odstranění případných závad, mazání zařízení a další drobné opravy.

Každé dva týdny projde lanovka větší prohlídkou a jednou měsíčně komplexní kontrolou s protokolárními zápisy. Velké revize se dělají na lanové dráze dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim mezi letní a zimní sezonou.

„Lana mají předepsanou defektoskopickou kontrolu, která se provádí u nosného lana každé tři roky a u menších lan, tažného a přítažného, každé dva roky,“ popsal údržbu mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Poslední kontrolou prošlo tažné lano loni v listopadu. „Další defektoskopickou zkoušku znalec doporučil provést do listopadu 2022,“ dodal mluvčí.

Policie šetří nehodu jako ohrožení z nedbalosti

Zástupci záchranných složek, policie ani Českých drah, kterým lanovka patří, nechtěli o příčině neštěstí hovořit s tím, že probíhá vyšetřování. „V tuto chvíli nebudeme předjímat, co konkrétního se tam stalo,“ řekl mluvčí drah Lukáš Kubát. 

Drážní inspekce odhaduje, že vyšetřování příčiny nehody potrvá nejspíš měsíce. „Podle zákona máme na vyšetření mimořádné události na drahách až dvanáct měsíců,“ řekl mluvčí Martin Drápal. Inspektoři se podle něj budou zabývat jak dokumentací, tak i tím, jak vypadaly technické prohlídky, nebo vyjádřením pracovníků dráhy.

Pád lanovky vyšetřují také policisté, a to pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Na spekulace o příčinách neštěstí je podle mluvčího liberecké policie Vojtěcha Robovského příliš brzy. „Pravděpodobně se k tomu budou muset vyjádřit odborníci,“ doplnil mluvčí. Žádá svědky neštěstí, aby se přihlásili na linku 158.

Lítost nad nedělní tragédií vyjádřil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Očekávám rychlé vyšetření příčin nehody,“ napsal hejtman na Twitteru. České dráhy, kterým lanovka patří, poděkovaly na sociální síti za zásah složkám integrovaného záchranného systému a vyjádřily lítost pozůstalým po oběti neštěstí.

Kabina ještědské lanovky havarovala v poslední den provozu před plánovanou revizí. Prezident Asociace lanové dopravy uvedl, že jedna z kabin měla jít na pravidelnou repasi po pěti letech. Zřítila se poprvé v historii dráhy, záchranáři se však na takovou možnost pravidelně připravovali.

Kabinová lanovka na Ještěd jezdí od roku 1933, v sedmdesátých letech prošla rekonstrukcí. Vznikla jako druhá osobní visutá lanovka v českých zemích. Dnes je to jediná lanovka ve vlastnictví Českých drah. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš. Loni vyvezla na vrchol 211 tisíc lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení.

Lanovka byla občas mimo provoz kvůli technickým závadám. Například v srpnu 2016 se zastavila na dva dny, ale nejezdila například ani letos v září. Občas lanovka nejezdí také kvůli silnému větru.

Tragické nehody tohoto typu jsou v Česku výjimečné. Lidský život si vyžádala především nehoda lanovky, která vede k chatě Bumbálka v Krkonoších. Je to nákladní lanovka, ale v listopadu 2013 na ni nastoupili lidé. Při jízdě se přetrhlo lano a korba lanovky se zřítila z deseti metrů. Jeden člověk při nehodě zahynul, čtyři další utrpěli zranění. Provozovatel lanovky dostal osmiměsíční podmínku a musel zaplatit půl milionu korun pozůstalým.

Tragická nehoda visuté lanovky se stala v roce 1992 na Slovensku. Jedna kabinka lanovky z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso se při odjezdu ze stanice správně nepřipnula k tažnému lanu, sjela po nosném laně k sousední kabince a po srážce obě spadly na zem. Čtyři lidé zahynuli. O dvě desetiletí dříve spadla také kabina souběžné kabinové lanovky, zranění, které utrpěla, později podlehla jedna žena.

Letos v květnu se zřítila kabina lanovky v Itálii na hoře Mottarone. Z patnácti lidí, kteří v ní byli, čtrnáct zahynulo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
před 11 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 12 hhodinami

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
před 12 hhodinami

Pět uzavírek na několik měsíců výrazně zkomplikuje dopravu v Liberci

V Liberci 1. dubna začalo pět uzavírek, které výrazně ovlivní silniční provoz v pátém největším městě v zemi. Opravovat se budou ulice U Močálu, Kunratická, Riegrova, Čechova a Vítězná. Asi největší problémy v dopravě se dají očekávat v lokalitě kolem vlakového nádraží směrem na Rochlice a další přilehlé čtvrti.
před 12 hhodinami

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Převrácení lodi ve Štěchovicích policie prověřuje jako usmrcení z nedbalosti

Policisté se zabývají případem převrácené lodi ve Štěchovicích pro podezření z usmrcení z nedbalosti. Prověřují také, zda nebyla porušena bezpečnost práce, sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při pondělní nehodě utonul dělník dodavatelské firmy, která pro Povodí Vltavy značila plavební cestu. Mluvčí povodí Hugo Roldán v úterý řekl, že šlo o pracovníky firmy Zakládání staveb.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Praha získala 320 milionů na rekonstrukci Pragerových kostek

Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz, uvedl na síti X primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování.
31. 3. 2025

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
31. 3. 2025
Načítání...