Soud neschválil dohodu o vině a trestu pro podnikatele Zadeha. Byly v ní chyby

Krajský soud v Brně neschválil dohodu o vině a trestu pro podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha souzeného za miliardové daňové úniky. A to kvůli výši trestu. V dohodě ale byly i chyby. Podnikatel íránského původu si v daňové kauze s žalobcem vyjednal po přiznání souhrnný trest devět let vězení a peněžitý trest sedmnáct milionů korun. Soud jednání pro novou dohodu odročil na 29. října.

Soud Zadehovi už dříve uložil osmiletý trest za ovlivňování svědků. Podnikatel za mřížemi strávil už asi šest a půl roku. Podle předsedy senátu Aleše Novotného byly v dohodě písařské chyby a nepřesnosti v paragrafech. Soud měl pochybnosti o navrhované výši trestu, který byl pod zákonnou hranicí. V dohodě také byly podle předsedy senátu nesprávné převody měn bankovek zahrnuté do trestu o propadnutí věci.

Zadeh se na základě vyjednané dohody doznal ke všem bodům obžaloby letos v květnu. Samostatně v daňovém případu mu hrozilo až třináct let vězení. Součástí dohody bylo i propadnutí majetku zhruba za tři miliony korun. Obžaloba Zadeha viní z krácení daně a účasti na organizované skupině.

Výši trestu žalobce měnit nebude

Státní zástupce Aleš Sosík nevidí v odročení problém. „Mělo by dojít tak, jak soud naznačil, k úpravě nějakých nepřesností, aby dohoda o trestu byla o něco konkrétnější. Pokud by soud dohodu nechtěl schválit, tak zřejmě by to dal najevo již nyní. Beru to jako odstranění určitých nedostatků, respektive zpřesnění stávající dohody,“ uvedl žalobce.

Bude podle něj třeba upravit nepřesnosti skutkového děje, u dohodnutého trestu bude třeba trest konkretizovat. Výši trestu měnit nebude. „Jsem vázán původní dohodou a tuto budu obhajovat a prosazovat,“ uvedl žalobce.

Shahram Zadeh
Profil

Shahram Abdullah Zadeh

Podnikatel íránského původu má české občanství, koncem devadesátých let vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a později podnikal v Dubaji v realitách. Řadu let strávil ve vazbě, kam se dostal kvůli podezřelým obchodům s pohonnými hmotami, nyní je ve vězení po rozsudku v jedné z jeho kauz. Ta se týkala rozsáhlého ovlivňování svědků v Zadehův prospěch. V této kauze padl pravomocný rozsudek, Zadeh si odpykává osmiletý trest vězení. Nejvyšší soud (NS) letos odmítl jeho dovolání.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu začalo platit loni na začátku října. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a trestu, dohodu schvaluje soud. Má to usnadnit a zrychlit trestní řízení.

Zadehovy stížnosti řešil Ústavní soud

Hlavní líčení ve věci začalo v březnu 2016, výslech některých z obžalovaných si tehdy vyžádal několik dní. Například jen Zadeh asi tři jednací dny za sebou četl námitku na podjatost soudce. Celkem vypovídala asi stovka svědků. Jen do prosince 2019 soud nařídil asi 300 termínů hlavního líčení, z toho asi 100 jich ale bylo z různých důvodů odvoláno. Zadehovými stížnostmi na porušení zákona se také opakovaně zabýval Ústavní soud.

V kauze daňových úniků při dovozu pohonných hmot figuruje čtrnáct obžalovaných, škoda je asi 2,5 miliardy korun. Soud začal ukládat první tresty minulý týden ve čtvrtek. Jde o obžalované, kteří se přiznali a se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu.