V Příbrami zbourali historické domy. Kritici viní radního, že je nechal schválně zchátrat

V Příbrami vzbudilo emoce bourání tří historických domů na Václavském náměstí. Podle kritiků šlo o urbanisticky cennou zástavbu a demolici bylo možné předejít. Nemovitosti patří firmě Meinland, jejímž jednatelem je bývalý starosta a nyní radní Jindřich Vařeka (ANO). Podle něj byly domy v havarijním stavu a hrozilo, že se zřítí. Rekonstrukce podle něj nebyla proveditelná, kritiku proto odmítá. V proluce chce jeho společnost vybudovat novou stavbu s byty a komerčními prostory, která bude zvenčí připomínat původní objekty.

Historické domy nebyly památkově chráněny, ale stály v památkově ochranném pásmu kolem kostela svatého Jakuba staršího. Nejcennější byl podle památkářů dům č.p. 106, který byl dokladem původní zástavby historické části města. Jádro domu bylo nejpozději barokní a jeho klasicistní podoba vznikla na počátku 19. století. Návrh demolice v minulosti památkáři označili za neakceptovatelný.

„Samozřejmě památkový ústav si vždycky myslí, že by se něco mělo zachovat, pokud do toho nemusí dát svoje vlastní peníze,“ namítl Vařeka. Proti stanovisku památkářů staví posudek Kloknerova ústavu ČVUT. Podle něj byly objekty v havarijním stavu a sanace byla z hlediska bezpečnosti práce neuskutečnitelná. „Demolice proběhla podle demoličního výměru a byla zcela v souladu se zákonem,“ zdůraznil Vařeka.

„Zločin proti architektuře“

Bourání budov kritizoval například bývalý starosta Josef Vacek (KDU-ČSL), který na Facebooku napsal, že šlo o architektonický a urbanistický zločin. Proti demolici hlasitě vystupovala také obyvatelka sousedního domu Soňa Soukupová. Tvrdí, že budovy byly záměrně ponechány osudu a chátraly. Původně je vlastnila společnost Ravak, jejímž spoluzakladatelem byl Jindřich Vařeka starší, od roku 2019 patří firmě Meinland. „Oni do nich nedali ani korunu. Majitel je koupil už se záměrem dovést je k demolici,“ myslí si Soukupová.

Vařeka s tím nesouhlasí. „My jsme se o to samozřejmě starali, větralo se tam, topilo, byli tam nájemníci,“ uvedl. Poukázal na to, že ve sklepě se musela stále odčerpávat voda a zdi se drolily. Když chtěla firma do budov investovat, odrazovali ji prý od toho statici.

Podle krajského radního pro kulturu a příbramského zastupitele za TOP 09 Václava Švendy je škoda, že byly domy zbourány. „Vzpomínám si na období za minulého režimu, kdy se Příbram proměnila k nepoznání a zbylo nám několik málo historických ulic. Jakékoliv bourání v té lokalitě je mi samozřejmě nepříjemné,“ řekl Švenda. Nakolik byl stav budov havarijní, nedokázal posoudit.

Kromě demolice Švendu mrzí i to, jak se kauza projevila na kultuře komunikace v Příbrami. Nelíbilo se mu například to, že Vařeka odpůrce demolice označil za teroristy. „Myslím si, že přestřelil a že by jako městský radní měl být více nad věcí a komentovat to jiným způsobem,“ dodal Švenda.

Nynější starosta Jan Konvalinka (za ANO) ve vyjádření uvedl, že město demolici nemohlo zabránit, protože stavební úřad je součástí státní správy a mimo rozhodování starosty. Z toho, co vyplývá z posudků autorit, například Kloknerova ústavu, je ale podle Konvalinky zřejmé, že domy neměly budoucnost, jejich oprava by byla téměř nemožná a další využití velmi problematické.

Podle Vařeky bude nyní vyměněna štola, která je místy osm metrů hluboká a vede pod zbouranými domy do Pražské ulice. Následovat bude stavba nového objektu, jež by nebyla možná na propadlé štole a prohnilých zdech. Plány počítají například i s garážemi, do nichž se budou auta dostávat pomocí výtahu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 19 hhodinami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 20 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
7. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

Při potyčce na Letné v Praze byli dva lidé pobodáni

Při potyčce čtyř mužů na pražské Letné byli dva z nich pobodáni, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk utrpěl zranění hlavy. Všichni tři zranění skončili v nemocnici. Podezřelého policie zadržela a zjišťuje další okolnosti incidentu.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025
Načítání...