Obchody, design, vyhlídková věž a nové vchody. Pražská tržnice se dočká rekonstrukce za miliardy

Dvě až tři miliardy korun chce hlavní město v následujících letech investovat do rozvoje Pražské tržnice. Podle magistrátu má být její provoz ekonomicky udržitelný. Památkově chráněný areál má nabídnout prostor pro kulturu, obchod i gastronomii.

„Je to strategický cíl města, aby se areály jako holešovická tržnice proměňovaly, aby nabídly novou funkci a formu a aby opět přitáhly Pražany,“ uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč. Pětina areálu je dnes nevyužita.

Hlavní město hodlá investovat do opravy dvě až tři miliardy korun v příštích 15 letech. Budou zde i kanceláře, supermarket nebo vyhlídková věž. Rozšíří se možnost vstupu, vysadí nová zeleň a dešťová voda poteče do podzemních nádrží. 

Místo pro všechny, slibuje magistrát

„Chceme, aby to byl živý areál přístupný pro všechny věkové a příjmové skupiny a nabízel vhodný mix aktivit, obchodu, služeb, gastronomie či kultury. Máme zájem uchovat tržnici celistvou a plně pod kontrolou města,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě). 

Rekonstrukci plánuje Praha platit ze svého rozpočtu. Na letošek na ni má podle náměstka vyčleněny řádově desítky milionů. Peníze jsou určeny například na opravy bývalé Burzy.

2 minuty
Události: Pražská tržnice se dočká rekonstrukce
Zdroj: ČT24

Město nyní čeká na stavební povolení a tendr na opravu pak vypíše v druhé polovině roku. Zároveň najde projektanta na opravu inženýrských sítí, které jsou ve špatném stavu a bez nichž nelze opravovat budovy. „I kdybychom některé budovy nyní zrekonstruovali, tak bychom je nebyli schopni napojit na sítě,“ řekl Vyhnánek.

Při rekonstrukci zůstane tržnice stále v provozu. „Kdybychom ji na dva roky zavřeli, tak si sem všichni odvyknou chodit a musíme začít od nuly,“ upozornil Boháč.

Centrální korzo i pop-up zóna

Areál bude rozdělen do několika zón. „Základ je v maloobchodě, službách a gastronomii. Budovy nejsou monofunkční,“ uvedla Blanka Vačková ze společnosti JLL, která spolupracovala na ekonomické studii. Tu si nechalo zpracovat město.

Rekonstrukce se dočká centrální korzo. Na něm budou mobilní stánky, infocentrum a v hale 29 tržiště s jídlem. Kromě gastroprovozu by se tu měly konat také konference a podobné akce.

Další částí areálu je takzvaná pop-up zóna, která sousedí s korzem a je směrem k řece. Mohly by zde vzniknout menší obchody, které by se pronajímaly na kratší dobu nebo začínajícím podnikatelům. V hale 2 by mohlo být centrum českého designu.

V západní části bude náměstí s restauracemi, na něj bude navazovat gastronomicko-volnočasová zóna. V hale číslo 22 zůstane nadále zeleninové tržiště. Budou tady ale i restaurace nebo noční klub. „Je to dostatečně daleko od obytných domů, takže by to nemělo lidem vadit,“ řekla Vačková.

V areálu zůstane divadlo, bude zde supermarket a v nových prostorách také společnost Alza, která v tržnici již sídlí. Hala 39 bude sloužit jako dětské centrum. Zachována bude také asijská tržnice. V hale číslo 9 pak bude nová pasáž, která areál lépe propojí směrem k ulici Komunardů.

V tržnici mimo jiné na parkovištích poroste nová zeleň, která v létě areál ochladí, a vzniknou také nová stromořadí. V podzemí mají být nádrže na dešťovou vodu. Veřejná prostranství zpestří nové vodní prvky nebo výtvarná díla.

Z Argentinské ulice povede do tržnice nový vjezd, který uleví přetížené Jateční ulici. Vzniknou nové vchody a areál bude podle architekta Víta Másla lépe propojen s okolím a lépe přístupný. Vedle vodárenské věže vyroste vyhlídková věž, která bude stát na místě někdejšího komína – stejně vysokého.

Dva domky z osmdesátých let minulého století u Jateční ulice se zbourají. „Podle nás i památkářů nemá smysl je ponechávat, nemají z hlediska památkářů žádný stupeň ochrany,“ řekl náměstek Vyhnánek.

Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval do osmdesátých let minulého století, kdy se začal měnit na tržnici. Je kulturní památkou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 6 hhodinami

Drony v Plzni doručují zdravotnický materiál na nedostupná místa

Plzeňské městské drony jako první v Česku začínají testovat transport zdravotnického materiálu. Prověřit má lety takzvaných přepravních dronů na místa, kam mají sanitky ztížený dojezd. Pomoci mají primárně v akutních případech. Jedná se o společný projekt se záchranáři.
před 15 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V Plzni začalo bourání pavlačových domů, nahradí je silniční okruh

Ředitelství silnic a dálnic v pondělí začalo s bouráním komplexu tří vybydlených pavlačových domů v Jateční ulici v Plzni. Dřív vyloučenou lokalitou povede silnice, která se stane součástí východního obchvatu města. Jeho stavba začne v roce 2031, otevřen má být o čtyři roky později. Demoliční práce zdržel nález azbestu a nyní je ovlivňuje mrazivé počasí. Skončit by měly v květnu.
17. 2. 2025

Kulhánek s prezidentem jednal o povodních, Vrběticích či bydlení

Prezident Petr Pavel se v pondělí odpoledne na Pražském hradě setkal s ministrem pro místní rozvoj (MMR) Petrem Kulhánkem (STAN). Na programu byla podpora bydlení, digitalizace stavebního řízení nebo plán ministerstva na pomoc slabším regionům. Rovněž hovořili o pomoci povodněmi zasaženým oblastem. Tématem jednání byla také sanace území v okolí Vrbětic na Zlínsku, kterou podle ministra nadále probírají resorty pro místní rozvoj, obrany, vnitra i financí.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny by podle dlouhodobého výhledu počasí měly být teplotně průměrné.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Soud znovu osvobodil pětici viněnou z podvodu při stavbě elektrárny Ševětín

Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Rozhodnutí soudu je nepravomocné. Žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.
17. 2. 2025Aktualizováno17. 2. 2025

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
17. 2. 2025
Načítání...