
Události: Jak se změní pražské veřejné prostory
Bezdomovci, čínská restaurace, supermarket – tak v současnosti vypadá Staroměstká tržnice, která leží nedaleko od Staroměstského náměstí mezi ulicemi 28. října a Rytířskou. Že jde o tržnici, si lidé přečtou ve vchodu do budovy.
Opomíjený veřejný prostor, který pochází z konce devatenáctého století a v roce 1958 se stal kulturní památkou, by se měl podle současných plánů brzy změnit. Praha chce totiž vypsat výběřové řízení na rekonstrukci tržnice i na nového provozovatele.
„Chtěli bychom, aby se nabídka potravin i dalších služeb rozrostla, ale aby se zde také mohly konat různé kulturní a společenské akce. Rekonstrukce by se měla pohybovat v řádech stovek milionů korun,“ popsal plány pražského magistrátu jeho mluvčí Vít Hofman.
Nová pravidla na náplavkách
Pražská náplavka je naopak místem, kde trhy – i když jen jednou týdně – fungují. I ta se ale brzy změní. Město bude akce na nábřeží povolovat podle nových pravidel. „Co preferujeme, jsou spíš akce, které nemají komerční rozměr tak zásadní a limitujeme akce, které mají velký dopad, co se týče hluku,“ uvedl kurátor pražských náplavek z Trade centre Praha Jiří Sulženko.
Právě hluk, který se z náplavky ozýval, byl pro některé lidi problém. „My jsme v minulosti dostávali řadu stížností například na hlasitou produkci,“ řekl Hofman.
Podle nových pravidel se v nadnázející sezoně každá neděle na pražských náplavkách promění v takzvaný tichý den. Hudební produkce bude zakázaná i v pondělky a úterky po osmé hodině večer. Velké akce nad pět tisíc lidí povolí město jen jednou měsíčně.