Dovážel listy, neplatil daně a prodával je ke kouření, viní Kobra Poláka

Hradec Králové – Policisté z týmu Kobra obvinili jedenašedesátiletého Poláka z krácení daně při dovozu tabákových listů, stát měl připravit o 84 milionů korun. Do Česka podle policistů dovážel tabák ve velkých krabicích, následně ho rozděloval do igelitových pytlů o deseti kilogramech a distribuoval do prodejen po celé republice. Muž je ve vazbě a hrozí mu až deset let vězení.

Tabákové listy muž obviněný z rozsáhlých daňových úniků dovážel jako zboží určené pro jiné účely než kouření. V prodejnách, kam je distribuoval, však zákazníci rozřezávali listy na speciálních řezačkách na jemné proužky, aby je ke kouření použili. Za kilogram tabáku stíhaný utržil 550 až 800 korun, přičemž spotřební daň na kilogram tabáku v té době činila zhruba 1 800 korun. „Je tedy zřejmé, že za částku zhruba 2 600 korun za kilogram by bylo nabízené zboží prakticky neprodejné,“ podotkla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Prodejem tabákových listů se zabývali nejprve celníci a poté také policisté od roku 2013, zprvu v Olomouckém kraji, loni muž přesunul své podnikání do Královéhradeckého kraje.

Šéf vyšetřovacího týmu a vedoucí odboru hospodářské kriminality královéhradeckého policejního ředitelství Rudolf Rabas uvedl, že se policistům během vyšetřování podařilo zajistit dostatek důkazů i zjistit totožnost podezřelého. Zadrželi ho po návratu z cesty do zahraničí. „Jakmile byl zpátky, tak jsme ho za použití zásahové jednotky minulé úterý zadrželi,“ řekl Rudolf Rabas.

Skupina policistů, celníků a specialistů finanční správy pro boj proti velkým daňovým únikům za devět měsíců existence odhalila případy, ve kterých údajně vznikly škody zhruba za dvě miliardy korun. Ředitel královéhradecké policie Martin Červíček oznámil, že regionální daňová Kobra v hradeckém kraji funguje od loňského května, případ nezdaněného tabáku byl dosud její největší kauzou, tým prověřuje také další případy.

Zásahy Kobry

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
07:56Aktualizovánopřed 5 mminutami

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 23 hhodinami

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
včera v 09:05

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
včera v 08:00

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
20. 12. 2025

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
20. 12. 2025
Načítání...