V Turnově i Liberci se šíří žloutenka, podle hygieniků vypukla epidemie

Liberečtí hygienici potvrdili epidemii žloutenky typu A. Od začátku roku zaznamenali 69 případů, z nich 39 mělo vazbu na město Turnov. Množství případů se ale vyskytlo i v Liberci a Jablonci nad Nisou.

Loni zaznamenali lékaři v Libereckém kraji za celý rok dva případy virové žloutenky typu A, letos již 69. Podle ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jany Prattingerové se začala nemoc šířit již v dubnu, zprvu mezi uživateli drog a bezdomovci. „Na konci srpna, respektive v září jsme začali evidovat případy, které neměly souvislost s touto komunitou. Objevovaly se v komunitě, která nemá žádné rizikové faktory,“ upřesnila.

V Turnově, kde se vyskytla většina případů – včetně nejméně dvou u žáků základních škol – a kde jen od začátku října přibylo třináct nemocných, hygienici již před vyhlášením epidemie poučili o potřebných opatřeních ředitele škol a volnočasových center. Důležité je především dbát na mytí a dezinfekci rukou a zvýšenou dezinfekci na toaletách. Zároveň ve školách, kde se žloutenka vyskytla, očkují všechny uklízečky a kuchařky v jídelnách.

Zároveň jsou pod lékařským dohledem lidé, kteří přišli s nemocnými do styku. Mimo jiné u nich probíhají jaterní a imunologické testy.

6 minut
Hygienička: Nemocné máme v Liberci, Jablonci nad Nisou a nejvíce v Turnově
Zdroj: ČT24

Kromě Turnova se nemoc šíří i v Liberci a Jablonci nad Nisou. Liberecký magistrát nechal kvůli tomu očkovat své strážníky vzhledem k tomu, že se nemoc šíří hlavně mezi bezdomovci. „Strážníci přicházejí často do styku s bezdomovci, případně sbírají, když někdo najde, injekční stříkačky,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník (STAN).

Hygienici nechali očkovat i několik desítek lidí z řad bezdomovců a uživatelů drog v obou severočeských městech. „Domníváme se, že minimálně jsme zabránili některým kontaktním onemocněním v těchto komunitách,“ poznamenala Jana Prattingerová.

Součástí protiepidemických opatření jsou i letáčky s informacemi, jak nákaze žloutenkou předejít, a také o jejích příznacích. Hygienici nabádají i k důkladnému mytí rukou, lidé by neměli zapomínat ani na hřbety prstů.

  • Hepatitida čili žloutenka typu A je virová infekce jater. Projevuje se zpočátku podobně jako chřipka (teplota, nevolnost, bolesti, celková slabost), lidový název žloutenka souvisí se zežloutnutím kůže a bělma oka.
  • Virus se vylučuje stolicí. Do těla vniká ústy při konzumaci potravin neumytýma rukama.
  • Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety, po návratu z venku domů i před každým jídlem. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo ručník.

V posledních letech se v Česku vyskytly tři epidemie žloutenky. Od léta 2016 do loňského jara se nemoc šířila na jižní Moravě, zejména v Brně, kde se nakazilo přes 500 lidí. V prvním roce epidemie přibývalo každý měsíc až 30 nových případů. Jen o trochu menší rozsah měla epidemie v Ústeckém kraji z let 2017 až 2018. Ohniska nákazy byla původně v ústeckých vyloučených lokalitách, nakazily se hlavně děti. Aby se šíření žloutenky zastavilo, začalo rozsáhlé očkování ve školách, vakcínu dostalo přes dva tisíce dětí.

Pro ukončení epidemie je potřeba, aby se 50 dnů neobjevil v oblasti žádný nový případ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 2 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 23 hhodinami

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
včera v 13:18

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
včera v 06:00

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...