Soud pozastavil výtěžek z dražby vojenských skladů v Olomouci. Jeden z akcionářů tvrdí, že o aukci nevěděl

Krajský soud v Ostravě pozastavil vydání celého výtěžku 282 milionů korun z nedávné dražby areálu bývalých vojenských skladů nedaleko centra Olomouce firmě Gallanzaro. Areál patřil zkrachovalé firmě Net Media Group, aukci ale napadl Radim Švec, který si odpykává trest za podvod ve věznici ve Znojmě. Tvrdí, že je stále akcionářem Net Media Group a o dražbě nevěděl. Podle Švece by měl soud prohlásit dražbu za neplatnou. 

Bývalé vojenské sklady v Olomouci
Zdroj: zapomenuto.cz

Návrh na vydání výtěžku z dražby areálu firmě Gallanzaro schválil v polovině července Městský soud v Praze. Do insolvenčního řízení s Net Media Group přihlásilo Gallanzaro zajištěné pohledávky za 621 milionů, a stalo se tak největším věřitelem.

„Insolvenční soud zjistil ze spisu, že předmětná dražba, na základě které byl zpeněžen majetek dlužníka, byla napadena žalobou o určení neplatnosti dražby,“ řekl soudce Jaroslav Suchý. Pro insolvenčního správce Net Media Group Jana Klváčka to znamená, že peníze musí uložit na zvláštní účet a bez souhlasu soudu s nimi nemůže nakládat.  

 V žalobě o určení neplatnosti dražby Švec tvrdí, že je od února 2012 jediným akcionářem Net Media Group a měl tak být informován o termínu konání aukce. Kopie smlouvy o převodu akcií Net Media Group je podle něj uložena u Městského soudu v Praze.

Na jaře Švec podal Okresnímu soudu v Olomouci žalobu na určení vlastnického práva k pozemkům a budovám v areálu ženijních skladů, které byly vydraženy. Tvrdí, že Net Media Group se nikdy nestala vlastníkem těchto nemovitostí, takže neměly být zahrnuty do konkurzní podstaty.

Podle Klváčka jde o obstrukci

Klváček už dříve uvedl, že Švecova tvrzení o vlastnictví nemovitostí jsou nepodložená. „Nejsou mi známy žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že společnost nebyla vlastníkem dražených nemovitostí. Úkony pana Švece se tak jeví spíše jako obstrukční, jde tedy o podobný přístup, který byl v řízení patrný už dříve,“ řekl deníku Mladá fronta Dnes. 

V představenstvu společnosti Gallanzaro, které má výtěžek připadnout, figuruje Antonín Rozbroj. Ten působil spolu s olomouckým developerem Richardem Morávkem v několika firmách z někdejší potravinářské skupiny Milo Holding. Gallanzaro sídlí ve stejné budově v centru Olomouce jako některé Morávkovy firmy.

Dva roky v insolvenci

Vojenské sklady nedaleko centra Olomouce v květnu vydražila společnost Nemovitosti nájemního bydlení II ze skupiny Unicapital podnikatele Pavla Hubáčka. V elektronické aukci nabídla 353 milionů korun. Se skupinou Unicapital spolupracují některé firmy, které vlastní Morávek.

Areál má rozlohu 170 tisíc metrů čtverečních a Armáda ČR ho v roce 2010 prodala za několik desítek milionů korun. Majitelem se tehdy stala Net Media Group. Insolvenční řízení s touto společností začalo před dvěma lety, krátce poté, co se jejím novým majitelem stala společnost Gallanzaro. Představenstvo podání insolvenčního návrhu zdůvodnilo značnými dluhy.