Nová protipovodňová opatření ochrání Kunovice i před padesátiletou vodou

V září začne v Kunovicích stavba protipovodňových opatření. Město na Uherskohradišťsku budou chránit před průtokem dvacetileté s bezpečnostní rezervou na padesátiletou povodeň. Práce potrvají víc než dva roky a budou stát 320 milionů korun. Většinu zaplatí dotace od ministerstva zemědělství.

Protipovodňová opatření ochrání Kunovice před vodou z řeky Olšavy v úseku dlouhém tři a půl kilometru. Ve městě vyrostou nové betonové zídky, zároveň stavbaři navýší stávající zdi v téměř pětikilometrovém úseku. Mimo zastavěnou část města budou rozlivům bránit zemní hráze v délce přes jeden kilometr.

„Moderní protipovodňová opatření zajistí ochranu Kunovic na průtok dvacetileté s bezpečnostní rezervou na padesátiletou povodeň,“ potvrzuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Většinu potřebných financí (263,5 milionu korun) poskytlo formou dotace ministerstvo zemědělství. Příspěvek města činí 47,8 milionu korun a Povodí Moravy 8,8 milionu korun, upřesnil mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Za dvacet let zažily Kunovice šest povodní

Komplexní systém podle Garguláka ochrání před velkou vodou čtrnáct set lidí na území přesahujícím 190 hektarů. „Od povodní v roce 1997 zažili občané Kunovic šest povodní, které ohrožovaly životy a ničily majetek. V chráněném území se nachází čtyři sta budov a odhadovaná hodnota majetku, který budou opatření chránit, je téměř čtyři sta milionů korun,“ doplnil.

Hlavní stavební práce začnou v září, přípravy však probíhají už několik týdnů. „Vybrané stavební firmy již provedly pasportizace asi čtyřiceti procent nemovitostí, vyřídily nezbytnou administrativu kvůli části připravovaných dopravních omezení, na některých místech jsou připravené přeložky sítí. V průběhu září dojde k přípravě zařízení staveniště a pokračovat budou přípravné práce. Dojde k vytyčení inženýrských sítí a v případě kolize s připravovanou stavbou k jejich přeložkám,“ popsal postup investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.

Město čekají rozsáhlá dopravní omezení

Úvodní práce na levém břehu řeky se budou týkat úseku mezi koupalištěm a ulicí Olšavní. Stavbaři nejdříve připraví dočasné příjezdové komunikace a zahájí stavbu protipovodňové zdi. Na ulici Potočná dojde k navýšení stávajících zdí. O výstavbu protipovodňové ochrany se vysoutěžená stavební firma postará i na pravém břehu, kde dojde k navýšení stávajících zdi v ulici Na Řádku.

Rozsáhlá stavba si vyžádá dočasná omezení dopravy, která se však nebudou týkat hlavních dopravních tepen, ale především ulic podél řeky. Součástí projektu je mimo jiné i stavba nového mostu přes Olšavu náhradou za stávající nevyhovující most.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 1 hhodinou

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 13 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 15 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 23 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
včera v 21:13

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánovčera v 20:33

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánovčera v 19:09
Načítání...