Sdílená kola mají v Prostějově úspěch. Služba proto bude pokračovat

V Prostějově skončilo čtyřměsíční testování sdílení jízdních kol a podle vedení města se osvědčilo. Radnice tak s česko-nemeckou firmou nextbike uzavřela smlouvu na další provozování služby, která platí do října příštího roku. Prostějované si mohou kola půjčovat od letošního března, k dispozici mají celkem sto bicyklů.

Vedení prostějovské radnice službu zavedlo proto, aby podpořilo zdravý pohyb a čistou mobilitu ve městě. Na základě velkého zájmu o takzvaný bikesharing se radnice rozhodla, že sdílení kol bude pokračovat.

„Chceme vyjít vstříc požadavkům občanů, které jsme během pilotního projektu zaznamenali, a rozšiřujeme pevné a virtuální stanice,“ řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (PéVéčko). 

Půjčování jízdních kol je v Prostějově možné od března tohoto roku. Hned první měsíc firma evidovala osm tisíc výpůjček bicyklů a podobná poptávka po službě byla i v následujících měsících.  

Prostějov – ráj cyklistů

Jízdní kolo je pro Prostějovany ideálním dopravním prostředkem. Autobusy MHD totiž nejezdí tak často jako ve větších městech. „Prostějov je městem cyklistů. Jsme schopni za patnáct či dvacet minut, a někdo možná i dříve, projet z jednoho konce města na druhý,“ řekl už dříve primátor František Jura (ANO).

Lidé v Prostějově mohou využívat stovku modrých jízdních kol. Magistrát za jednu výpůjčku bicyklu zaplatí společnosti, která službu provozuje, 6,9 koruny. Prvních patnáct minut půjčení je zdarma a za každou další půlhodinu lidé zaplatí patnáct korun.

Firma v Prostějově nainstalovala deset pevných stojanů, cyklisté ale mohou využívat i 27 virtuálních stanic pro odložení sdílených kol, které tvoří například městský mobiliář. „Společnost zajišťuje dostupnost a přesun kol na pevných stanicích, virtuální stanice tedy slouží k vrácení či odložení kola,“ řekl Pospíšil.

Zájemci si mohou kolo vypůjčit i v případě, že se nachází ve virtuální stanici. Podle vedení města však nelze zajistit, aby ve všech virtuálních stanicích bylo kolo dostupné 24 hodin denně, jak je tomu u pevných stanic. 

  • Pevné stanice
  • Janáčkova ulice u autobusového nádraží, Kojetínská ulice, náměstí T. G. Masaryka, Plumlovská ulice u supermarketu, Janáčkova ulice u Hlavního nádraží, Melantrichova ulice, ulice E. Valenty, Mathonova ulice u zastávek nemocnice, Bulharská ulice, Studentská ulice
  • Virtuální stanice
  • Krasická ulice u akvaparku, Olympijská ulice, Sladkovského ulice u Místního nádraží, ulice U stadionu, Majakovského ulice, Floriánské náměstí u lázní, Kollárova ulice, Komenského ulice, Kolářovy sady u workout hřiště, Lidická ulice, náměstí E. Husserla, náměstí Spojenců u Úřadu práce, sídliště Svobody, Smetanovy sady u kina Metro, ulice Šárka u restaurace, ulice Tetín, Trávnická ulice u polikliniky, ulice M. Alše u koupaliště ve Vrahovicích, Olomoucká ulice u Domu služeb

Bikesharing funguje už pět let v Olomouci, Přerov zatím čeká

Sdílení kol funguje úspěšně už od roku 2014 také v Olomouci. Tam takzvaný bikesharing provozuje firma Rekola se svými růžovými bicykly. Díky velkému zájmu o službu v posledních letech kol v Olomouci výrazně přibylo. Naopak v nedalekém Přerově zatím sdílení kol nezavedli. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 6 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 9 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 11 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 18 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 20 hhodinami
Načítání...