Studénka má koupaliště bez chemie. Vodu čistí kořeny rostlin a miliony mikroorganismů

Ve Studénce na Novojičínsku otevřeli nové přírodní koupaliště, které funguje na principu takzvaného biotopu. Vodu tak nečistí chemikálie, ale kořeny rostlin a miliony mikroorganismů. Tamní rekreační areál byl kvůli špatnému technickému stavu zavřený dvanáct let, oprava stála přibližně třicet milionů korun.

Při plánování rekonstrukce dalo vedení Sudénky přednost přírodnímu koupališti před klasickým, ve kterém se voda čistí pomocí chemikálií. 

„Když jsme vyhodnocovali provozní parametry i požadavky na údržbu, rozhodli jsme se pro variantu přírodního koupaliště,“ řekl tamní starosta Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku). Nově vodu z bazénů ženou čerpadla přes speciální filtry do oddělených nádrží. V nich se o pročištění postará kořenový systém rostlin a mikroorganismy, které ve vodě žijí. 

„Ten koloběh je uzavřený a nemusíme upouštět tolik z vodovodního řadu nebo z vrtu, který tady máme. Bazén je v podstatě ekonomičtější,“ řekl správce koupaliště Ondřej Stanek. Velkou výhodou je také to, že provoz biotopového koupaliště je mnohem ekologičtější. 

Do těch přirozených biotopů se nevypouští voda s chlórem. Chlór je biologický jed a zabíjí všechny organismy.
Bohumír Lojkásek
ekolog, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity

Kvalita vody se musí hlídat

Přírodní biotopové koupaliště má však i své nevýhody. Hůř zvládá například velké množství opalovacího krému, který se do vody dostane z těl lidí. Při zvýšeném znečištění krémem a dalšími látkami zaručeně zabere na běžných koupalištích chlór, ten ale není možné v biotopu použít. 

„Nevýhoda je, že to není tak lehce regulovatelné, jako když jednotka na bazéně vyhodnotí, že voda potřebuje chemicky ošetřit,“ řekla ředitelka SAK Studénka Hana Maiwaelderová.

„Máme zásobárnu bakterií pro případ, že by se v bazénu něco stalo,“ uvedl Stanek a dodal, že uvolněním těchto organismů do oběhu čištění opět „obživne“. 

Dalším rizikem jsou třeba střevní infekce, které se v biotopu mohou šířit snadněji než ve vodě, kterou dezinfikují chemikálie. Odstranění patogenních mikroorganismů je sice v biotopu komplikovanější, ale je to podobné, jako když se lidé rekreují v přírodních koupalištích – u přehrad, jezer a podobně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 11 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 22 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 22 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánovčera v 18:28

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
včera v 13:00

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34
Načítání...