Pardubická nemocnice musí vydat část zdravotní dokumentace v případu chlapce krvácejícího po operaci mandlí. Rozhodl tak odvolací soud, na který se nemocnice obrátila. Chlapec má kvůli komplikacím po operaci poškozený mozek a je v bdělém kómatu. Dokumentaci z předoperačního vyšetření si přitom rodiče dosud nemohli prohlédnout.
Rodičům chlapce z dokumentu Infiltrace musí nemocnice vydat jeho zdravotnickou dokumentaci
Rodiče chlapce, jehož příběh přiblížil dokument České televize z cyklu Infiltrace, podali na společnost Nemocnice Pardubického kraje několik žalob. Ta, kterou se nyní zabývala pardubická pobočka královéhradeckého krajského soudu, se týká zdravotní dokumentace z předoperačního vyšetření. Odvolací soud pravomocně potvrdil prvoinstanční verdikt, podle kterého je povinností nemocnice zajistit, aby bylo možné vytvořit kopii zdravotnické dokumentace v čitelném formátu.
Soudkyně v úvodu vyzvala obě strany k pokusu o smír, ale nemocnice trvala na své dosavadní argumentaci. Tvrdila, že není schopna zajistit extrahování záznamu z přístroje, na kterém vyšetření proběhlo. Potřebovala by k tomu součinnost dodavatelské firmy a stálo by to 5710 korun. Rodina přitom podle chlapcova otce částku za vytvoření kopie dokumentace nemocnici zaplatila, peníze ale nemocnice poslala zpět.
Podle soudu nemocnice ví, co přístroj umožňuje, a snaží se řízení prodlužovat, aby nebyl vydán záznam. „Asi něco skrývá,“ uvedla předsedkyně senátu Alena Pokorná.
Právní zástupkyně nemocnice se také pokusila zpochybnit, že jsou informace, které rodiče chlapce žádají, vůbec zdravotnickou dokumentací. Soud to odmítl. „Je to velice smutná záležitost a obrana nemocnice se jeví odvolacímu soudu jako účelová. Pokud by to nebyla tak smutná záležitost, byla by skoro úsměvná,“ podotkla soudkyně.
Neštěstí se stalo v pardubické nemocnici v květnu 2017, tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí, poté se však objevily komplikace. Dokument ze série Infiltrace ukázal, jaké zmatky provázely pokus zachránit osmiletého chlapce krvácejícího na chodbě ambulance ORL. Kromě dokumentace se nyní rodina soudí s pardubickou nemocnicí o 22 milionů korun, které žádá jako odškodnění.
Případem se zabývá i policie, má podezření na těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Dosud nikoho neobvinila. „Kriminalisté stále případ prověřují, v tuto chvíli čekají zejména na výsledky doplňujícího znaleckého zkoumání. Úkony v trestním řízení jsou vedeny proti fyzickým osobám,“ upřesnila policejní mluvčí Ivana Ježková.
Vedle soudů se případem zabývají i politici. Krajští zastupitelé chtějí iniciovat vznik analýzy, která by zpracovala chronologii případu a eventuelně poukázala na chyby, které se mohly stát.
Nejasnosti ohledně dokumentace
Ze zákona vyplývá právo pacienta do zdravotnické dokumentace nahlížet nebo požádat o její kompletní kopii. V praxi to ale někdy bývá problematické, občas se dokonce stává, že část údajů chybí. I proto nejeden spor skončil před soudem.
Například v roce 2004 se stala smrtelná nehoda hokejového trenéra Ivana Hlinky. Jeho manželka Liběna Hlinková se chtěla s postupem lékařů seznámit, v nemocnici jí ale odmítli záznamy ukázat. Měli strach, že tím poruší zákon.
„Byla jsem přesvědčená, že u nás je samozřejmostí, že když zemře člověk, tak mají pozůstalí nárok na zdravotní dokumentaci,“ řekla v roce 2005 Hlinková.
Právo pacientů podívat se do své zdravotní dokumentace a získat i její kopii jasně vymezila novela zákona o několik let později, umožnila to i pozůstalým. Další upřesnění přišlo v roce 2012 a podle něj se postupuje i dnes.
„Nemocnice je povinna do třiceti dnů od žádosti dokumentaci zpřístupnit,“ vysvětluje právnička Klára Dvořáková. Pokud se tak nestane, je to porušení povinnosti nemocnice.
Pacienti se ale v praxi potýkají s další komplikací, například že dokumentace není úplná. Tvrdil to například znalec v případu Matěje Kociána, který upadl po operaci mandlí do takzvaného bdělého kómatu. „Pokud se ptáme na to, jestli ta zdravotnická dokumentace byla průkazná, tak musím konstatovat, že nebyla. V té dokumentaci byla opravována číselná řada a byly tam prázdné stránky,“ řekl znalec David Marx před třemi lety. Rodiče se v tomto případě nakonec dohodli s nemocnicí na mimosoudním vyrovnání.
„Situace, kdy zdravotnická dokumentace, která má být základním důkazem, chybí, tak je to problém pro pacienta, žalobce, který se o ni má opírat,“ dodává Dvořáková.
To se stalo v případu z roku 2009, kdy se matce po komplikacích při porodu narodilo postižené dítě. Kauzu vloni posuzoval Ústavní soud a dospěl k názoru, že v takové situaci má to, co v dokumentaci bylo, doložit nemocnice, a nikoliv pacient. Dle řady advokátů šlo o průlomové rozhodnutí.
Podle ministerstva zdravotnictví má být cestou ke zlepšení situace další elektronizace, kdy by pacienti k dokumentaci měli přístup on-line. „Skrz určitý portál, kde se zabezpečeně přihlásí, by pak samozřejmě mohli z té dokumentace pořizovat výpisy a nemuseli se jí složitě dožadovat,“ slibuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO). Zákon chce předložit na jednání vlády do konce roku.