„Zachraňte Bredu!“ V Opavě se demonstrovalo za ikonický obchodní dům

Stovky lidí se v Opavě účastnily demonstrace za záchranu historické budovy bývalého obchodního domu Breda. Svého času neznámější a před druhou světovou válkou největší „obchoďák“ v tehdejším Československu je už sedm let zavřený a rychle chátrá. Organizátoři protestů i památkáři mají strach z jeho zániku.

Odborníci o opavské Bredě mluví jako o architektonickém unikátu. Patří k symbolům města, ale už sedm let dovnitř veřejnost nesmí. Vlastník domu, firma podnikatele Kamila Kolka, totiž skončil v konkurzu. Od té doby je budova zavřená a chátrá. 

Správce celý obchodní dům zajistil proti zatékání a do posledního místa vyklidil. Breda je připravena k případnému prodeji za 55 milionů korun. Nový majitel by však do objektu musel investovat možná až půl miliardy. Opava na koupi a opravu nemá peníze. Taková investice by podle vedení města na několik let zablokovala rozvoj Opavy.

Záchrana musí začít co nejdřív

Přibližně pět set lidí se v pondělí sešlo v Opavě, aby vyjádřili svůj nesouhlas s dlouholetým chátráním památkově chráněné budovy. Požadují, aby záchrana Bredy začala co nejdříve, obávají se, že by mohlo dojít i na demolici objektu. 

Tady přece nejde o počet obchodů a obchodních domů. Nyní je důležité zabránit zbourání a dalšímu chátrání stavby. Později se může začít uvažovat o jejím dalším využití.
Milan Meissner
zastánce záchrany Bredy

Podnikatel Kamil Kolek, jehož společnost Bredu vlastní, tvrdí, že ho stav budovy velmi trápí a že se marně snažil roky dohodnout s firmou, která odkoupila jeho pohledávku. „Nebyla ochota, nakonec Breda skončila v konkurzu,“ dodal.

Žije v Německu, Opava ho ale stále zajímá

Pondělní demonstraci za záchranu Bredy zorganizoval na sociálních sítích třiapadesátiletý Roman Ulbrich, který se v Opavě narodil, ale momentálně žije v Německu. Konkrétní řešení však nemá, hlavním cílem podle něj je upozornit na chátrající památku veřejnost. 

„Budova Bredy je pro mě srdeční záležitostí. Jednak jako rodilého Opavana, tak jako člověka, který se zajímá o historické stavební památky. Mou představou je, že se u jednoho stolu sejdou odborníci, kteří mohou něco dělat, například zástupci města, památkáři, vlastník,“ řekl Ulbrich.

Pomůže město?

Opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) řekl, že se radnice bude snažit ve věci angažovat, zároveň ale připomněl, že o odkupu neuvažuje. Podle něj Opava prověřuje možnost získat dotace v Česku, Evropské unii nebo z norských fondů.

Navrátil chce vyjednávat i se zástupci agentury CzechInvest. „Existuje představa, že by budovu mohla využít některá z nadnárodních společností. Pro ni by bylo levnější mít zázemí v Opavě, a ne v Praze,“ řekl.

3 minuty
Breda je na prodej za 55 milionů korun
Zdroj: ČT24

Dvacet let chátrá i Ostravica

Podobný osud postihl i prvorepublikový obchodní dům Ostravica-Textilia v Ostravě. Kdysi jeden z nejluxusnějších obchodních domů fungoval v centru města od roku 1930. Před devatenácti lety v něm proběhla nepovolená rekonstrukce, při které se zřítily stropy. Tehdy objekt vlastnil opavský podnikatel Kamil Kolek; právě jeho firma vlastní Bredu. 

O známý obchodní dům nedávno na veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM v Cannes ve Francii projevila zájem zahraniční firma. Jedná se o soukromého investora, který ale zatím nechce být konkrétní v tom, jaké plány s budovou má. Údajně by ale mělo jít o nekomerční využití.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 3 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 13 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 17 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 21 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 21 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025
Načítání...