Kácení smrčin v rezervaci u Doks šokovalo ekology. Turisté tam nesmí, těžaři dostali povolení

2 minuty
Události: Kácení v přírodní rezervaci šokovalo ekology
Zdroj: ČT24

Kácení stromů v Národní přírodní rezervaci (NPR) Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku mělo zamezit šíření kůrovce do nejcennějších částí tohoto území. Výjimka byla udělena pouze pro nahodilou těžbu kůrovcového dříví, uvedlo ministerstvo životního prostředí. Hnutí Duha upozornilo na masivní těžbu smrků na pozemcích Vojenských lesů a statků (VLS), podle ekologů došlo k rozsáhlému poničení rezervace.

Do Národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala na Českolipsku lidé kvůli přísné ochraně tamní přírody nesmějí. K nelibosti ekologů z Hnutí Duha už ale to samé neplatí pro dřevorubce a jejich stroje. Ministerstvo životního prostředí jim udělilo výjimku kvůli kůrovci.

„Klíčové je, že převážnou většinu smrkového porostu této rezervace tvoří monokulturní uměle vysazené smrčiny, přirozené podmáčené smrčiny tvoří menší část,“ uvedla mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Podle jejích slov je dlouhodobým cílem nahradit tyto porosty lesem s vhodnější druhovou skladbou pro toto vzácné území. „Kůrovec tento proces náhrady urychlil,“ dodala. Zároveň šlo podle ní o zamezení šíření kůrovců na jih této rezervace, tedy do cenných podmáčených smrčin.

„Udělená výjimka má přísná pravidla – mohou se kácet jen aktivní kůrovcové stromy, nekácí se jiné druhy dřevin, část dřeva se ponechává odkorněná na místě,“ uvedla mluvčí.

Hnutí Duha ale žádá ministerstvo, aby dosavadní postup těžařů a Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj prošetřilo a zachránilo zbytky podmáčených smrčin, které jsou součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

„Tahle lokalita je výjimečná tím, že je to nejníže položená přirozená smrčina v Česku. Byl zničen skutečně biotop evropského významu,“ poukázal na jednu z vykácených mýtin koordinátor Hnutí Duha Olomouc Miroslav Kutal.

Domov vlků a jeřábů

Pochybení už ve čtvrtek odmítly i Vojenské lesy a statky. Jejich mluvčí Jan Sotona uvedl, že rozsah těžby i provedení průběžně s orgány ochrany přírody úzce konzultují. „Podle jejich stanoviska zásahy VLS nedochází k poškozování předmětu ochrany přírody v dané rezervaci, navíc jsou časovány do období, kdy je jejich vliv na život vzácných živočišných druhů v lokalitě minimální,“ uvedl.

Za loňský rok bylo v lokalitě podle zjištění ekologů vytěženo přes devět tisíc krychlových metrů dřeva převážně v podmáčených smrčinách v okolí Břehyňského rybníka, kde vychovávají mláďata jeřábi popelaví nebo vlci.

Těžba pokračovala i letos. Národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala v sobě spojuje škálu biotopů typických pro Dokeskou pahorkatinu, od vodní plochy, rákosin a přilehlých mokřadů Břehyňského rybníka po pískovcové skalní město Pecopala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 8 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 14 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 19 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 19 hhodinami
Načítání...