Zranění po pádu Trojské lávky dostanou odškodnění. Nemusejí čekat na konec vyšetřování

Lidé zranění při pádu Trojské lávky se do konce letošního ledna dočkají odškodnění. Pražští zastupitelé schválili s pojišťovnou Kooperativa dohodu o spolupráci, jejímž cílem je poskytnout zraněným peníze dříve, než skončí policejní vyšetřování a bude znám viník. Dohodu musí ještě podepsat zástupci obou stran. Lávka se zřítila 2. prosince 2017 a zraněni byli čtyři lidé, z toho dva vážně. Město každému z nich už loni dalo 50 tisíc korun.

Zřícená Trojská lávka (prosinec 2017)
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Důvodem předložení tohoto návrhu je skutečnost, že přestože začátkem prosince 2017 spadla v Troji lávka a došlo k těžkému ublížení na zdraví čtyř osob, tak kromě daru, který (zranění) dostali na základě rozhodnutí bývalého vedení města, dosud nebyli ani částečně odškodněni,“ řekla radní Hana Marvanová (STAN). Podle ní není možné čekat na konec vyšetřování.

Pojišťovna vyplatí v lednu peníze těm poškozeným, kteří jí doložili všechny potřebné doklady. Ti, kteří tak dosud neučinili, je mohou ještě dodat. Peníze jim pojišťovna vyplatí z pojistky Technické správy komunikací, která má na starosti v Praze cesty a mosty.

Město je v kontaktu s poškozenými a jejich právními zástupci, které o chystaných krocích informuje. „Poškození s tímto postupem souhlasí, máme jejich písemné vyjádření, že jak oni sami, tak jejich právní zástupci tento postup vítají,“ přiblížila Marvanová. Dohoda mezi Prahou a pojišťovnou zraněné nezavazuje k podpisu žádného dokumentu.

Zatím jen přívozem

Kdo je zodpovědný za předloňský pád lávky, zatím není jasné, neboť ještě neskončilo vyšetřování policie.

Na místě nyní funguje přívoz. Praha letos plánuje stavbu provizorní lávky, která nahradí původní ve stejné trase a spojí přes řeku ulici Pod Havránkou v Troji s Císařským ostrovem. Sloužit bude pro chodce, cyklisty a budou po ní moci přejíždět v případě potřeby i záchranáři. Později chce město vypsat architektonickou soutěž na finální podobu lávky, která má mít šířku šest až sedm metrů.