Nebezpečí od sběračů z Polska pominulo: Krkonoše budou po 18 letech bez zákazu kvůli borůvkám

Správa Krkonošského národního parku letos poprvé po osmnácti letech nehodlá uzavírat vzácné části území, aby je chránila před příliš dychtivými sběrači borůvek. V minulosti Správa KRNAP vyhlašovala zákazy vstupu, protože vzácné lokality namnoze poškozovali profesionální sběrači borůvek, především z Polska.

Video Události v regionech (Praha)
video

Borůvkový zákaz letos v Krkonoších nebude

„Situace bývala opravdu nehezká. Profesionální hordy sběračů, hlavně z Polska, braly Krkonoše doslova útokem. Neodradily je ani desetitisícové pokuty, zůstávaly po nich v borůvčí jenom holé pláně,“ popsal redaktor ČT Václav Svoboda.

Mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný vylíčil, že se stávalo, že přijel i celý autobus sběračů, z nichž si každý odvážel 50 až 60 litrů borůvek. Profesionální sběrači však již do Krkonoš nejezdí a ukáznili se i turisté.

„V současné situaci již stačí platný zákon o ochraně přírody a krajiny,“ řekl Drahný České televizi a zdůraznil, že za trhání borůvek ve velkém stále hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Rovněž platí, že lidé mohou v 1. zóně národního parku chodit pouze po vyznačených cestách.