Pražskou Invalidovnu převzali památkáři, do opravy investují miliardu

Národní památkový ústav převzal budovu Invalidovny v pražském Karlíně. Stalo se tak skoro dva roky poté, co se ji stát neúspěšně pokusil prodat. Do oprav rozsáhlého a dlouhodobě nevyužívaného barokního komplexu chtějí památkáři investovat miliardu korun. Rekonstrukce by mohla skončit do šesti let.

„Budeme usilovat o maximální autenticitu jednotlivých prostor, ale dáme jim nové využití, novou funkci,“ řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Nyní musí památkáři nechat komplex Invalidovny zaměřit, protože k budově z 18. století nejsou plány. Kompletní dokumentace k rekonstrukci by mohla být v roce 2020, o rok později by mohla být zahájena stavba. Hotovo by mohlo být v roce 2024 nebo 2025.

Komplex, který dlouhá léta chátral, je podle Goryczkové v poměrně dobré kondici. V dobrém stavu jsou například krovy. Střecha ale bude muset být přeložena a vnitřní infrastruktura kompletně předělána.

Video Události ČT: Pražskou Invalidovnu převzali památkáři, do opravy investují miliardu
video

Události ČT: Pražskou Invalidovnu převzali památkáři, do opravy investují miliardu

„Budova je samozřejmě zanedbaná, protože dlouhá léta ležela ladem a provedly se tady po povodních některé práce, které nemusely,“ dodala. Zmínila například odstranění omítek, které mohly vyschnout. Bude také nutné ošetřit platany na nádvoří, protože některé jsou ve velmi špatném stavu. Kompozici stromů však chtějí zachovat.

Invalidovnu mají využívat neziskovky i muzea a galerie

NPÚ si nechá zpracovat analýzu potřeb Karlína i hlavního města. „Abychom ty sdílené a komunitní prostory mohli řešit ve vazbě na potřeby společnosti. Podle toho budeme upravovat náš investiční záměr,“ řekla Goryczková. V budově vznikne informační centrum, kavárna a jiné prostory by měly sloužit kancelářím NPÚ, odborům ministerstva kultury, vzdělávacím aktivitám i zdejšímu životu.

Památkáři již jednají s neziskovými organizacemi, které mají zájem vstoupit do prostor Invalidovny. Ve zrekonstruované Invalidovně najde sídlo i Pražský filharmonický sbor a ve vyšších patrech by v budoucnu mohly být vystaveny sbírky, které jsou kvůli nedostatku místa v depozitářích muzeí a galerií.

„Chceme to zpřístupnit veřejnosti tak, jak jsme zvyklí na našich hradech a zámcích. Máme i za povinnost připomenout historii a příběhy, které se v Invalidovně za 250 let odehrály,“ řekla Goryczková. Prohlédnout si prostory Invalidovny ale mohou návštěvníci už tento víkend v rámci festivalu Open House. A od konce léta by mohla být otevřena každý týden na několik dní až do zahájení rekonstrukce. 

Převedení Invalidovny z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na Národní památkový ústav bylo zdlouhavé kvůli novele zákona o převodu majetku. „Museli jsme dokládat potřebnost, hospodárnost, účelnost, což samozřejmě znamenalo zpracovat podrobně některé záležitosti a věci v daleko větší podrobnosti,“ dodala generální ředitelka NPÚ.

/*json*/{"map":{"lat":50.096028364790264,"lng":14.460394991897942,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.09532632400528,"lng":14.461532211242115,"type":"1","description":"Invalidovna"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/