Karlovarský kraj otevřel svůj první hospic. Zařízení už chybí jen na Vysočině

6 minut
Karlovarský kraj otevřel svůj první hospic, zařízení už chybí jen na Vysočině
Zdroj: ČT24

Také Karlovarský kraj se dočkal svého prvního kamenného hospice, zařízení otevřeli v Nejdku na Karlovarsku. Hospic nabídne 23 lůžek, první pacienty přijme letos v létě. Doplní tak služby tzv. mobilních hospiců, které poskytují péči v domácím prostředí. Posledním krajem, který svůj hospic dosud nemá, zůstává Vysočina.

Nový třípatrový pavilon na okraji Nejdku je spojený s hlavní budovou Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče REHOS. Ta sice už v roce 2010 začala poskytovat hospicové služby na samostatném oddělení, k dispozici ale bylo jen 12 lůžek.

„Zjistili jsme, že potřebnost je daleko vyšší. Byli jsme jedním z posledních krajů, který neměl samostatný kamenný hospic,“ říká ředitelka REHOSu Olga Pištejová. V kraji dosud působilo pět mobilních hospiců, jejichž pracovníci za klienty dojíždí a paliativní péči poskytují v domácím prostředí.

V Nejdku byla dokončena stavba prvního hospice v Karlovarském kraji
Zdroj: Slavomír Kubeš/ČTK

Přístavba teď nabídne dalších 23 lůžek. Všechny pokoje jsou vybaveny bezbariérovou koupelnou a nadstandardní polohovací postelí.

„Jsou zde jednolůžkové i dvoulůžkové pokoje. Je to vymyšleno tak, aby se pacienti, kteří si zrovna nechtějí povídat, mohli od sebe oddělit,“ popisuje Pištejová.

Součástí hospice je také návštěvní místnost a kaple. První klienty přijme nové zařízení během léta. „O taková zdravotnická zařízení je velký zájem. Celý projekt hradil Karlovarský kraj, stál zhruba 78 milionů korun,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO).

Součástí hospicu je i kaple
Zdroj: Slavomír Kubeš/ČTK

Hospic už chybí jen na Vysočině

Jediným krajem, kde hospic zatím nemají, je Vysočina. Usilují o něj už pět let, ale zatím marně. O nevyléčitelně nemocné a umírající se tak stará sedm hospicových sdružení, kterým kraj ročně dává na provoz 11 milionů korun.

Hospic měl podle původních plánů vzniknout v Jihlavě, tamní zastupitelé ale před rokem prodej pozemku pro stavbu neschválili. Spolek pro lůžkový hospic projekt upravil a stavět chce u nemocnice v Havlíčkově Brodu. 

Tamní zastupitelstvo záměr prodeje pozemku, na němž by mohla budova stát, projednalo loni v červnu. Od té doby nenastal posun. „Počítáme s tím, že až spolek sežene finanční prostředky, tak se na město obrátí. Jsme připraveni k jednání,“ řekl letos v březnu starosta Jan Tecl (ODS).

Centrum paliativní péče by podle spolku mělo mít 18 lůžek pro umírající. Obsahovat by mimo jiné mělo i poradnu pro nevyléčitelně nemocné a jejich příbuzné. „Rádi bychom také, aby tam byl do budoucna stacionář pro onkologicky a nevyléčitelně nemocné,“ uvedla předsedkyně spolku Ludmila Novotná. 

Náklady na stavbu by zřejmě přesáhly 100 milionů korun. Vyjednávání o státní dotaci je podle Novotné nyní složité i vzhledem k současné politické situaci.

Zástupci Kraje Vysočina zatím za prioritu označovali domácí hospicovou péči. V každém okresním městě regionu aktuálně funguje minimálně jedna terénní hospicová služba. Více než polovinu nákladů na provoz získávají od kraje, zbytek věnují sponzoři. 

Stát chce mít speciální týmy pečující o umírající

Ministerstvo zdravotnictví v lednu uvedlo, že do roku 2025 chce mít v pěti pilotních zařízeních speciální paliativní týmy pečující o umírající, jež budou fungovat podle vytvořených postupů a doporučení. V projektu podpořeném z evropských fondů rozdělí 59 milionů korun.

Domácí péči donedávna stát přímo neplatil, to se ale letos změnilo. „Od tohoto roku je standardně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Síť se postupně tvoří, je řada zařízení, která již mají smlouvu,“ uvádí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj by každý kraj měl mít vedle mobilních hospiců alespoň jeden kamenný. O tom ale rozhodují kraje nebo města.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má téměř 6 milionů klientů, bude hradit mobilní hospic až 60 ošetřovacích dní u dospělých a až 180 dní u dětí. Pojišťovna zkušebně platila služby dvaceti vybraných hospiců už od roku 2015. Na péči o umírající jen VZP vydá zhruba miliardu korun ročně.

Podle ředitele Centra paliativní péče Martin Loučky chybí Česku koncepce paliativní péče o umírající a jejich rodiny, za což je podle něj kritizují i v zahraničí. Zároveň ale na dubnové konferenci uznal, že politici se tématu umírání přestali bát a tím se podařilo téma dostat více do povědomí veřejnosti.

  • Paliativní péče má zmírnit bolest a utrpení. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců života. Například na mírnění doprovodných příznaků nemoci, komunikaci s nemocným a respekt k němu. Zahrnuje i psychickou podporu a také pomoc blízkým. Poskytují ji týmy odborníků z různých oborů.
  • V Česku ročně zemře přes 100 tisíc lidí, dvě třetiny z nich v nemocnici. Velká část je do nemocnice převezena na poslední dny či hodiny života. Průzkumy ale ukazují, že až 80 procent lidí si přeje umírat doma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
před 2 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 4 hhodinami

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
před 23 hhodinami

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
včera v 11:38

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
včera v 10:54
Načítání...