Farma ve Vizovicích se rozrostla o stovku kůzlat. Podle statistik přibývá i chovatelů

Chovatelů koz v Česku každý rok přibývá, ukazují to statistiky Svazu chovatelů koz a ovcí. Ve Zlínském a Jihomoravském kraji je jich registrováno přes padesát. Farmy se ale často potýkají s přísnou legislativou a byrokracií, která může některé odrazovat.

Video Události v regionech (Brno)
video

Kozí farma ve Vizovicích

Zdroj: ČT24

Jaro a velikonoční čas naplno prožívají na farmě ve Vizovicích. Během jednoho měsíce se tu narodila více než stovka mláďat. Majitel farmy Martin Vlček se svou přítelkyní chová kozy už pět let. Když se pár přestěhoval ze Zlína do Vizovic, pořídil si jednu kozu, jmenovala se Líza. Tenkrát neplánovali, že se louka u jejich domu promění ve vyhlášenou kozí farmu s pětaosmdesáti kozami.

Kozy jsou chytré, přátelské a dávají výborné mléko. Jejich chov ale není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. „Nemůžete odjet na dovolenou, protože v létě zvířata dojíte a v zimě je musíte krmit, takže nikam se nedostanete,“ řekl majitel kozí farmy Martin Vlček. Přesto by však farmář kozy za nic nevyměnil. Přirostly mu k srdci, na všechny volá jménem.

O kozí mléko a sýry je zájem

Kozí mléko a sýry dodává do domácností, regionálních obchodů i restaurací. Zvířata lákají i výletníky, kterým Martin Vlček nabízí třeba kozí zmrzlinu. Řada z nich zmrzlinu vyrobenou z kozího mléka ochutná ze zvědavosti, někteří se obávají kozího zápachu. Majitel farmy ale ujišťuje, že lidé „kozinu“ neucítí proto, že čím je materiál studenější, tím méně je typický pach cítit.

Vlčkovi přitom nejsou výjimkou; zájemců o takzvaný kontrolovaný chov koz a o prodej farmářských výrobků každoročně přibývá. Ve Zlínském kraji bylo před deseti lety jen čtrnáct chovů, letos je jich dvaadvacet. V Jihomoravském kraji registrovali před deseti lety jednadvacet chovů koz a aktuálně jich je dvacet devět.

Počet kontrolovaných chovů koz
Zdroj: ČT24

Splňovat a vyplňovat toho musí chovatelé hodně

Farmáře ale často trápí množství pravidel. „Kvůli složité legislativě musíme mít třeba kontrolní tým, který má smysl pro výrobce, který má třeba dvacet a více zaměstnanců. Tak jsem se ptal, kdo má ten tým složit, jestli to budu já a moje přítelkyně. Je to někdy strašné, co musíme splňovat a vyplňovat,“ postěžoval si Martin Vlček.

I podle Svazu chovatelů koz a ovcí jsou nařízení pro farmáře velmi přísná. Od února se sice podařilo zjednodušit pravidla pro zpracovatele mléka, ale mnoho dalších zůstalo, nebo dokonce přibylo. Nově tak například nesmí chovatel sám stříhat zvířatům paznehty, ale musí na to mít speciálně vyškoleného odborníka.