Brno chtělo kvůli stadionu vyměnit pět historických domů. Posudky jsou nižší, než město čekalo

Brno už zná odhadní cenu pěti historických domů v centru města, které chtělo nabídnout podnikateli Liboru Procházkovi ke směně za jeho nemovitosti v okolí fotbalového stadionu Za Lužánkami. Podle posudků společnosti Deloitte, které má Česká televize k dispozici, je jejich celková tržní hodnota 183 a půl milionu korun. Od plánu město ustoupilo a bude se snažit dohodnout s podnikatelem na jiném řešení.

Video  Tržnice na Zelném trhu je jednou z pěti nemovitostí vybraných k výměně
video

Tržnice na Zelném trhu je jednou z pěti nemovitostí vybraných k výměně

Za Procházkovy tenisové kurty, podzemní garáže, chodníky a silnice v oblasti u stadionu Za Lužánkami zvažovalo město nabídnout pět budov v centru města, mimo jiné dům Pánů z Kunštátu, budovu v parku pod hradbami hradu Špilberk nebo městskou tržnici na Zelném trhu.

Historické domy v centru města vybrané ke směně
Zdroj: ČT24

Na historické domy si město nechalo vypracovat posudky. V nich odhadci pracovali s několika pomocnými kritérii, jako jsou například náklady na údržbu, nutnost rekonstrukcí, výnosy z nájmů a taky omezení plynoucí z toho, že se jedná o památky. Částky jsou ale nižší, než město očekávalo.

Od směny pěti objektů koalice ustoupila s tím, že o některé domy nemá aktuálně zájem ani Libor Procházka. Koaliční partneři se shodli na tom, že nebudou pokračovat v zadávání dalších posudků a pokusí se s podnikatelem nalézt jiné řešení.

„Zastupitelstvu kromě zamítavého stanoviska předložíme i posouzení právních rizik celé transakce a budeme pokračovat v jednáních dál,“ uvedl primátor Petr Vokřál (ANO). 

Odpůrci směny požadují, aby město Procházkovi zaplatilo penězi a prověřilo, kolik má vlastně podnikateli dát. „Od začátku odmítáme vypořádání nároků pana Procházky majetkovou směnou. Posudky na dalších pět objektů města Brna nevýhodnost takového postupu jen potvrzují,“ uvedl Oliver Pospíšil z ČSSD s tím, že místo zadávání posudků by se měli radní zaměřit na oprávněnost nároku Libora Procházky ve výši 265 milionů.

Podnikatel vlastní v oblasti Ponavy silnice, chodníky, plochu parkoviště, podzemní garáže a tenisovou halu. Cena těchto nemovitostí, stojících jinak na pozemcích Brna, je odhadnuta na více než 200 milionů korun.

Primátor Vokřál ale zdůraznil, že hodnota celé dvacetihektarové oblasti je vyšší než miliarda korun. „Budeme se k jejímu využívání snažit dopracovat jiným způsobem. Mrzí mě průtahy, které zásadně ohrožují investice do zimního i fotbalového stadionu,“ shrnul Vokřál.

Město nemůže nemovitosti zbourat ani vyvlastnit, Procházka je nemůže rozšiřovat. Jedinou cestou je tak dohoda, o kterou se město snaží nárazově už od roku 2003. Podnikatel ale nechce peníze, ale raději směnu za lukrativní domy v centru města.

Výměna jiných domů neprošla

Už dříve navrhovali zástupci města ke směně jiný soubor domů v centru. Chtěli nabídnout devět bytových domů na lukrativních ulicích, jako je Česká, Zámečnická nebo Masarykova třída. Nakonec se ale po velkém protestu nájemníků dotčených domů a nesouhlasu městské části Brno-střed zastupitelé postavili proti.

Ve hře byla i desítka nájemních nemovitostí v oblasti Cejlu nebo ulic Milady Horákové, Hálkovy, Vranovské nebo Zábrdovické. Ty ale podnikatel odmítl jako vybydlené. Peníze za svůj majetek dlouhodobě odmítá.

Vypořádání majetků s Liborem Procházkou je prvním krokem k novému fotbalovému stadionu za Lužánkami a splnění slibu, který vedení radnice dalo voličům. Sportovní stánek za dvě miliardy má vzniknout v místě, kde Zbrojovka v minulosti vyhrála titul. Na počátku tisíciletí ho opustila a od té doby chátrá.