Brno plánuje za půl miliardy opravit káznici Cejl. Vzorem je muzeum Stasi v Drážďanech

Káznice Cejl, barokní komplex méně známé věznice v širším centru Brna, plánuje vedení města zrekonstruovat do roku 2021 až 2022. Předpokládaný rozpočet počítá s investicí až půl miliardy korun. O tom, jak s prostorem naložit se diskutovalo na mezinárodní konferenci, kam mimo jiné přijel bývalý primátor Drážďan Herbert Wagner a ředitelka muzea Věznice Stasi Drážďany Uljana Sieberová.

Posledním popraveným ve věznici v Cejlu byl v roce 1952 Leopold Doležal, další popravy už se poté odehrávaly v Praze. Na konferenci byl mimo jiné představen jeho dopis, který se jeho příbuzným dostal do rukou teprve v roce 1996.

„Dopisy popravených jsou samy o sobě výjimečné tím, že byly napsány s vědomím, že se dostanou do rukou blízkým těsně po smrti toho nešťastného vězně. Komunistický režim ovšem dopisy uschoval a nechal je ležet v archivu až do roku 1989, poslední dopis archivářka doručovala vlastně nedávno,“ vysvětlil spisovatel a publicista Luděk Navara. „Jako by se komunistický režim popraveným vězňům tímto způsobem nesmyslně mstil,“ dodal.

2 minuty
Brno plánuje z kárnice Cejl muzeum a kreativní centrum
Zdroj: ČT24

Město Brno si na rekonstrukci věznice zadalo architektonickou soutěž a na konferenci jeho vedení sbíralo nápady, jak prostor využít. A to hlavně od návštěvy z Německa. V Drážďanech totiž z věznice STASI vzniklo multimediální centrum. Podobný nápad má i vedení Brna.

Projekt za půl miliardy: radní plánují požádat stát, EU i Norské fondy

Město chce z místa s pohnutou historií udělat zázemí pro umělce a zároveň plánuje zachovat klíčové části objektu a zřídit tam muzeum. O tom, co všechno nakonec z velkorysých plánů bude realizovat, zatím nemá jasno. Radní čekají na výsledky architektonické soutěže a úplně přesně zatím nevědí, z čeho budou projekt financovat.

Záměr vytvořit ve věznici z 18. století kreativní centrum vedení Brna zatím neopouští, ale musí zvážit časové možnosti, aby projekt mohl být aspoň částečně zaplacen z evropských fondů. „Původně jsme plánovali financování z evropských fondů. Tam nám běží čas, tak ještě zvažujeme nějakou adaptaci využití, abychom projekt stihli,“ řekl primátor města Brna Petr Vokřál z hnutí ANO s tím, že předpokládaný rozpočet dosáhne až půl miliardy korun.

Momentálně Brno v městské kase dostatek peněz nemá. Na opravu věznice a pietního místa totality chce získat finance i z norských fondů a plánuje o finanční příspěvek požádat také ministerstvo kultury. „Myslíme si, že stát by se měl na takovýchto projektech podílet,“ dodal Vokřál. Smělé plány chce město Brno realizovat do roku 2021 či 2022.

Věznice básníků. V cele tu byli Bezruč, Zahradníček nebo Rotrekl

Brněnská věznice je podle publicisty Luďka Navary zajímavá tím, že je spojená s vězněním básníků. Prvním zavřeným básníkem tu byl Petr Bezruč, po roce 1948 tu strávil nějakou dobu Jan Zahradníček, Zdeněk Rotrekl nebo Václav Renč.

Luděk Navara považuje za trochu nešťastné mluvit o prostoru jako o káznici. On sám vždy používá slovo věznice, protože to vyjadřuje, co se tam skutečně odehrávalo.

Rozlehlý pozdně barokní komplex je významnou kulturní památkou a pietním místem totalit. Budova byla postavena v roce 1770, o osm let později se sem nastěhovalo 147 sirotků z brněnské jezuitské koleje. Císař Josef II. sirotčinec zrušil a areálu se vrátila původně zamýšlená funkce, během následujících desetiletí se tam přestěhovali trestanci ze Špilberku.

ČT24: historie věznice Cejl
Zdroj: ČT24

Nejtemnější období přišlo se zřízením protektorátu, kdy Cejl sloužil jako ženská věznice gestapa, kterou prošla řada židovských transportů, proběhla tam i řada poprav. Po nástupu komunistického režimu byla jednou ze tří vazebních věznic v Československu, kde se pravidelně popravovali odpůrci komunismu, a taky jako transportní věznice pro tisíce politických vězňů přepravovaných k výkonu trestu do jiných částí republiky. V roce 1956 se pak otevřela nová věznice v Brně Bohunicích a budovy bývalé káznice pak sloužily do roku 2006 jako depozitář Moravského zemského archivu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Regulovat výdejní boxy jako tržnice? Nesmysl, oponuje šéf asociace pro e-komerci starostovi

Některá města omezují možnosti instalace boxů na výdej zásilek. Přistoupila k tomu například Litomyšl a uvažuje o tom i Brno. Podle kritiků velký počet výdejních boxů znehodnocuje prostředí hlavně v centrech měst. Někteří z provozovatelů boxů se ale brání, že k výběru místa i designu přistupují s ohledem na okolí. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích starosta Litomyšle Daniel Brýdl (za Generaci 89) a ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.
před 36 mminutami

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
před 1 hhodinou

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
před 19 hhodinami

Kněz Merta už nesmí působit jako duchovní, zjistili Reportéři ČT

Pár dnů poté, co Reportéři ČT přišli se zjištěním, že kněz František Merta, v minulosti odsouzený za sexuální zneužívání mladých mužů, dál slouží mše a zpovídá v olomoucké arcidiecézi, Merta skončil v pozici archiváře Arcibiskupství olomouckého. Zároveň mu byla ukončena také možnost veřejného duchovního působení.
před 19 hhodinami

Řeholní sestry v Jablunkově vybudovaly bytový dům pro mladé rodiny a seniory

Sestry alžbětinky investovaly v Jablunkově do stavby bytového domu. Na stavbu použily peníze z restitucí. Nově otevřené prostory požehnal ostravsko-opavský biskup Martin David. Nový projekt dostal název Pokoj a dobro. Bytový dům s dvaceti bytovými jednotkami vyšel na osmdesát milionů korun a nabídne dostupné nájemní bydlení mladým rodinám i seniorům z okolí. Radnice projekt vítá, dlouhodobě totiž bojuje s odlivem obyvatel.
před 20 hhodinami

Vykliďte garáže a parkujte tam auta, vyzývá radnice v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově přibývá řidičů, kteří využívají své garáže jako skladiště. Parkují pak na sídlišti a často i na místech, kde nesmí. Problémy pak mají hasiči nebo popeláři, kteří už tak úzkými ulicemi projedou jen stěží. Radnice proto vyzvala majitele aut, aby parkovali v garážích. Na problém opakovaně upozorňují i v dalších městech, naposledy třeba v Břeclavi.
před 20 hhodinami
Načítání...