Hotel Avion je stále pod lešením. Uvnitř památky se však intenzivně pracuje

Už rok se opravuje funkcionalistický hotel Avion v centru Brna. Rekonstrukce národní kulturní památky jde podle majitelů do poslední třetiny. Lešení, které unikátní stavbu halí od letošního března, by mělo zmizet do měsíce.

Video Události v regionech (Brno)
video

Hotel Avion brzy prokoukne

Zdroj: ČT24

Zvuky sbíječek, brusek a další stavební techniky slýchávají denně tisíce kolemjdoucích, kteří procházejí brněnskou Českou ulicí. Výsledky práce ale zatím halí kovová konstrukce. Stavaři se snaží při rekonstrukci hotelu Avion držet původního návrhu architekta Fuchse.

„Zadní strana hotelu Avion je v podstatě dokončená. Z historických projektových materiálů jsme zjistili, že původní bylo šikmé prosklení, tak jsme ho zrealizovali,“ popisal stavbyvedoucí Rudolf Vilcek. Protože se v současnosti bílá opaxitová skla obdobně jako použité šroubky už běžně nevyrábí, musel je majitel Avionu objednat až v Číně.

Vnitřní instalace a omítky už jsou hotové

Rukopis funkcionalistického architekta z dvacátých let minulého století obnovuje ve všech patrech denně přes dvacet dělníků a řemeslníků. Dokončují například první z třiceti šesti hotelových pokojů. „Máme dokončené veškeré vnitřní instalace, provedeny omítky, dokončujeme teď omítky štukové, zbývají nám sádrokartony,“ řekl Rudolf Vilcek.

Zatímco ve vyšších patrech budou především moderní pokoje, první patro se v čase vrátí zpět o devadesát let. Kvůli historickému návratu části interiéru majitelé spolupracují s Moravskou galerií.

V hotelu bude bar, kavárna i zážitková restaurace 

Lešením je teď nejvíce zastavěná ta část hotelu Avion, která bude v budoucnu místní a turisty lákat na dobré jídlo a pití. „ Ve třetím patře je plánovaný veliký bar. Za mnou dál bude pokračovat kavárna. Pod námi by měla být zážitková restaurace, u vchodu, kde byla naposledy pizzerie, tak tam bude rychlé občerstvení,“ řekl majitel hotelu Stanislav Berousek.

Pro všechny restaurace budou majitelé hledat provozovatele až po skončení rekonstrukce. Stejně jako pro samotný hotel. Hrubá stavba by měla být hotová do konce roku.

Avion vznikl jako první poválečný hotel v Brně a představuje stěžejní dílo české funkcionalistické architektury dvacátých let. Architekt se musel vypořádat s extrémně úzkou, původně středověkou parcelou, která má šířku pouhých osm metrů. O opravu hotelu usilovali jeho nynější majitelé Stanislav a Františka Berouskovi ze známého cirkusového rodu od chvíle, kdy jej odkoupili v roce 2005 od restituentů. Opravovat ho začali loni. Dotace se jim nepodařilo získat, stavbu rekonstruují z vlastních prostředků.