Hotel Avion obsadí dělníci. Začne oprava funkcionalistického skvostu

Dlouho odkládaná rekonstrukce hotelu Avion v centru Brna by měla po letech začít. Na plány jako první upozornil web designmagazin.cz. Interiéry nejužšího hotelu ve střední Evropě, který od roku 2005 vlastní Stanislav Berousek, jsou téměř prázdné a připravené k rekonstrukci. Stavební práce by se měly rozběhnout v řádu týdnů. Rozhodující slovo budou mít brněnští památkáři.

Stovky kolemjdoucích denně zatím Avion míjejí bez povšimnutí. Zatímco zvenku se na unikátní budově z konce dvacátých let minulého století nic nemění, uvnitř se v posledních dnech začíná pracovat na světlejší budoucnosti. Majitel hotelu, člen cirkusového rodu Stanislav Berousek, chce obnovit kavárnu, hotel i restauraci.

Na střeše nejvyšší budovy v centru Brna ve výšce 40 metrů má vzniknout vyhlídka. „Tady bychom udělali malé muzeum s vyhlídkou, aby návštěvníci Avionu mohli vyjet až sem, odkud je vidět centrum města, včetně Špilberku, jako na dlani,“ říká Stanislav Berousek.

Expozice má připomenout autora hotelu a funkcionalistického architekta Bohuslava Fuchse. Právě jeho původní rukopis by měla plánovaná rekonstrukce co nejvíc napodobit.

Na projekt Evy Jiřičné nejsou peníze

Už měsíc se vyklízí prostory bývalých kaváren. Rekonstrukce by tady měla začít každým dnem. „Budeme to realizovat ze svých vlastních prostředků, nemáme jiný zdroj,“ říká Berousek. Hotel koupil v roce 2005 od restituentů a plánoval v něm zásadní rekonstrukci. Nepodařilo se mu však získat potřebné dotace, a opravy proto odložil. Cílem je protlačit objekt během příštích let mezi přední světové designové hotely.

Video Události v kultuře
video

Hotel Avion má znovu ožít

Berousek nesehnal potřebné peníze, aby mohl uskutečnit projekt, který pro Avion před lety vypracovala uznávaná architektka Eva Jiřičná. Od jejího návrhu proto upustil a připravuje nový projekt. „Je to nejkrásnější Fuchsova budova v Brně a je mi velice líto, že ten projekt má takovou historii. Upřímně držím palce, aby to těm, kteří budou pokračovat po nás, dobře dopadlo,“ vzkázala Eva Jiřičná.

Hotel je národní kulturní památkou

Rozhodující slovo během oprav budou mít brněnští památkáři. Hotel Avion je totiž šestým rokem národní kulturní památkou. „V nedávné době nás majitel oslovil, abychom se vyjádřili k dalšímu stupni projektové dokumentace. Bude předmětem další diskuse, jak projekt upravit,“ potvrdil Pavel Wewiora z Národního památkového ústavu Brno.

Hotel Avion byl postaven v roce 1926, kdy se restauratér Miroslav Kostelecký rozhodl zmodernizovat svůj podnik v České ulici a na místě nízkopodlažního hostince nechal podle návrhu Bohuslava Fuchse postavit osmipatrovou budovu. Architekt se musel vypořádat s extrémně úzkou, původně středověkou parcelou, která má šířku pouhých osm metrů.

Avion je první poválečný hotel v Brně a představuje stěžejní dílo české funkcionalistické architektury dvacátých let. Díky úzké parcele, na které byl postaven, představuje unikátní dílo, patří mezi nejužší hotely v Evropě. Dvě nejnižší podlaží byla vyhrazena pro kavárnu, v dalších sedmi byly hotelové pokoje. Uliční průčelí toto členění reflektuje formou mírně předsunutého arkýře s bílými skleněnými tabulemi v patrech kavárny, patra s hotelovými pokoji se vyznačují menšími pásovými okny a porcelánovými kachlíky.