Šlechtova restaurace

Začala očekávaná rekonstrukce proslulé Šlechtovy restaurace

Vedení Prahy v pondělí předalo vybrané firmě staveniště Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Začala tak kompletní rekonstrukce, na kterou budova čekala 40 let. Opraveny budou vnitřní i vnější prostory, vznikne technické křídlo, restaurace bude obnovena. Rekonstrukce potrvá skoro dva roky a vyjde na 123 milionů.

 

Stavbu čeká kompletní rekonstrukce. „V případě historické budovy se bude jednat v podstatě o vybudování repliky,“ komentuje to radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Uvnitř budou restaurovány historické prvky včetně stropní fresky Apollóna s Venuší nebo umělá krápníková jeskyně.

Velký sál bude nově variabilní, aby se mohl přizpůsobit jednotlivým akcím, které se v restauraci budou konat. Původní plány počítaly také se zasklením atria, což se však realizovat nebude.

„Co se týká dostavby pravého křídla restaurace, tak to bude novodobé. Důvod je jednoduchý, neboť současné hygienické podmínky jsou přísné a původní stavba jim nevyhovuje,“ řekl Wolf. V novostavbě bude technické zázemí, kuchyně a toalety pro veřejnost.

Video Události v regionech (Praha)
video

Začíná očekávaná rekonstrukce Šlechtovy restaurace

V budoucnu by měla mít Šlechtova restaurace jednoho najatého provozovatele, kterého magistrát nebo Praha 7 najdou ve výběrovém řízení. Radnice Prahy 7 pak podle Wolfa navíc nechá obnovit zmizelý altánek, který stával mezi kaštany v sousedství restaurace.

Vedení města schvalovalo vítěze tendru nadvakrát, protože proti prvnímu výběru se odvolali dva další účastníci soutěže. Výběrová komise v obou případech vybrala Pracom. Oprava památky měla původně vyjít na čtvrt miliardy korun. Původní nákladný projekt ale dostal architekt za úkol zjednodušit. Ubyde tak schodišť, výtahů i sociálního zařízení.

Šlechtova restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce sedmnáctého století, objekt byl dostavěn v polovině devatenáctého století.